kooperatif

Danışmanlara Sorulmuş Sorular


Tarih : 28.05.2018
Soru :
Sayın Yetkili. Smmm'in Ortağı olduğu yapı kooperatifinin olağan genel kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçilmesinde bir mahsur olur mu . Saygılar.

Cevap :
Yapı Kooperatifi Ticari amaçlı değilse sakınca olmaz.


 

Tarih : 25.05.2018
Soru :
Sayın danışman boş arsası olan yapı kooperatifi mükellefimiz var. normal şartlarda vuk göre boş arsaya amortisman ayıramıyoruz. yeniden değerleme yapamıyoruz. acaba 7144 sayılı kanuna göre sözkonusu arsaya yeniden değerleme yapabilirmiyiz. ? vereceğiniz açıklama, cevap için teşekkür ederim

Cevap :
7144 Sayılı yasada G.menkullerin cins ayrı yapılmamıştır. Aktif de kayıtlı Arsa, Arazi, ve Binalar (Taşınmazlar) yeniden değerleme tabi tutulabilecektir.


 

Tarih : 22.02.2018
Soru :
merhaba sayın danışmanım; basit usule tabi olan bir mükellefimiz.; 1- esnaf odası başkanlığı nedeniyle oda başkanlığı için maaş, 2- başka bir kurum olan kredi kefalet kooperatifinden ise murahhas aza olması nedeniyle de yönetim kurulu murahhas azası maaşı almaktadır. Alınan maaşlardan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılmaktadır. ikinci kurumdan almış olduğu maaş gelir vergisi tarifesinin 2.dilimini (30 000?) aşmaktadır. 1. ve 2. kurumdan almış olduğu maaşlar mart ayındaki yıllık beyannameye dahil edilecek midir. yoksa şubat ayında basit usul beyannamesi sadece ticari kazançları üzerinden mi beyan edilmelidir.?

Cevap :
MART ayında verilecek Yıllık GV beyannamesi ile basit usul geliri ve ücret geliri beyan edilecektir.


 

Tarih : 31.01.2018
Soru :
Kooperatiflerde (Tariş-Fikobirlik-Pankobirlik v.b)alınan ihalelerde işveren sigorta payı desteklemesi olan 5510 dan faydalanma durumunun mümkün olup olmadığı konusu.

Cevap :
SGK 2015 /12 sayılı genelge de konu tüm detayları ile ele alınmıştır.


 

Tarih : 19.01.2018
Soru :
Merhaba, Ücret tarifemizde ücrete ilaveler bölümünde, defter tutma hizmetlerinde A ve B bendi için illerin bağlı olduğu gruplara göre ilaveler mevcut. BİLANÇO USULÜNE GÖRE TUTULAN C , bendinde yer alan A.Ş ler ve D , bendinde yer alan kooperatiflere ilave yapamıyormuyuz. SAYGILAR

Cevap :
YAPAMAZSINIZ Çünkü notlar bölümü sadece A VE B BENDİNİ saymıştır.


 

Tarih : 18.01.2018
Soru :
Merhaba, 2312.217 tarihli ve 30279 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanunla 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 4.maddesinin birinci fıkrasının (k)bendinde yapılan ve 01.01.2018 tarihinde girecek olan değişiklikle ,kurumlar vergisinden muaf olan kooperatiflerin ortak dışı işlemleri nedeniyle kooperatif tüzel kişiliğine bağlı ayrı bir iktisadi işletme oluşmuş kabul edileceği kooperatiflerin bu iktisadi işletmelerinden ve tam mükellefiyete tabi başka bir kurumun sermayesine katılımlarından kazanç elde etmelerine ve tam mükellefiyete tabi başka bir kurumun sermayesine katılımlarından kazanç elde etmelerinin ve bu kazançlarının daha sonra ortaklara dağıtılmasının muafiyete etkisinin olmayacağını hüküm altına alınmıştır. Kurumlar Vergisine tabi bir kooperatifiz.kurumlar Vergisi mükellefiyetimiz yukardaki mevzuat hükümleri çerçevisinde 01.01.2018 tarihi itibariyle iktisadi işletme şeklinde mükellefiyet tesis edilmesi için gerekli açılış işlemlerinin yapılması gerektiği Vergi Dairesi tarafından yazı gelmiştir.Bu Konu hakkında tam açıklayıcı bilgiye sahip değiliz.Yapı kooperatifiyiz.Kooperatif bünyesinde iki adet şübemiz var.havuz işletmeciliği,kafeterya işletmesi.kira geliri ve bazı ticari kazanç sağlayan gelirimiz olduğu gibi vergiden muaf gelirlerimizde var.kooperatif bünyesinde havuzda ve kafede toplam 14 işçi çalıştırıyoruz.yapılması gereken işlemler ve acaba bu tebliğin kaldırılma durumu olabillirmi? Bu konu epey kapsamlı bir konu bizim durumumuzdaki kooperatifler için zor bir durum yeniden açılış yapılacak ve tastik edilen bütün resmi defterler iptale edilip yeniden çıkarılacak.ayrıcada üsülsuzluk cezası var.bilgi için mümkünse telefon görüşmesi yapılabirimi? Teşekkür ederim

Cevap :
Yayımlanan Genel tebliği KV kanunda yapılan değişikliği açıklayan Metindir.Tebliğin kaldırılması diye bir işlem olmaz.Kanun değişirse tebliğde düzenleme yapılır.Kanun ve tebliği ile getirilen düzenlemelere mükellefler uymak zorundadır.Meslek mensupları mükellefe vergi getirilmesinden dolayı çaba sarf etmemesi gerekir.Meslek mensubunun yapacağı iş kanun ve tebliğleri uygulamaktadır.Vergilemede bir sıkıntı varsa mükellef ve bağlı oldukları Ticaret odası ilgilensin.


 

Tarih : 17.01.2018
Soru :
Merhaba; 2017 yılı içinde bir apart daire aldık.KDV oranı konusunda Kooperatif ile yaşadığımız problem nedeniyle defalarca istememize rağmen şu ana kadar faturamızı kesmedi.Bu durumda şirket adına düzenlenmiş tapu ile daireyi 252 hesaba alıp amortisman ayırabilir miyiz.Yada nasıl bir yol izlemeliyiz.Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla

Cevap :
fatura vermeyen kooperatifi maliyeye bildiriniz.Tapu belgesi ile G.menkulü Aktife alabilirsiniz.


 

Tarih : 13.01.2018
Soru :
Merhaba, Kooperatifle ilgili bir sorum vardı, 60 üyesi bulunan bir kooperatifimiz var. 1999 Yılında 6500m2 bir arsa aldı inşaat yapıp üyelere dağıtmak için ancak maalesef yapamadı bizde kooperatifi tasfiyeye soktuk ve arsayı üyelere dağıtmaya karar verdik. Tapudan pay bazında ferdileşme yapılmakta. Soru olarak bu tapulara üyelere dağıtım ağtım nedeni ile Fatura düzenlenecek mi yoksa tapular üzerinden muhasebe kaydı yapabilirmiyim.

Cevap :
Kooperatif KV mükellefi ise Fatura düzenlenecektir.


 

Tarih : 10.01.2018
Soru :
Merhabalar. İSMMMO nun yayınlamış olduğu 2018 yılı ücret tarifesinde A.Ş., Kooperatifler, Dernekler ve Vakıfların ücretlerinde 1. sınıf iller için yapılacak olan % 35 lik oran neden hesaplanmadı. Sadece % 4 lük kısım hesaplandı. Mükellefe yeni yıl rakamını söyleyince tarifede öyle değil diyorlar. (Tabi aşağı kısımları okumadan)

Cevap :
% 35 artış tarifedeki A VE B BENTLERİ İÇİNDİR. A.Ş. ler ve diğerleri C bendinde yer almaktadır.(Notlar 3.6 bölümümü okuyunuz)


 

Tarih : 12.12.2017
Soru :
MERHABA; BİR YAPI KOOPERATİFENE YÖNETİM KURULU ASİL ÜYE OLARAK GÖREV ALMAK İSTİYORUM FAKAT MESLEK MEVZUATIMIZ AÇISINDAN HERHANGİ BİR KISITLAYICI VEYA CEZAİ İŞLEME TABİİ MİDİR? İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

Cevap :
KOOPERATİFE ÜYE İSENİZ SORUN OLMAZ YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLABİLİRSİNİZ.


 

Tarih : 23.11.2017
Soru :
kooperatif hisse devrinde,hisse devrinin ticari kazanç kapsamında yürütülmesi durumunda kdv oranı kaç olmalıdır ? kooperatif hisse satısında kdv oranı belirlerken kooperatif hisse satısını neye koyuyoruz (hak teslimi midir )

Cevap :
kooperatif hisse devrini gerçek kişi yapıyorsa elde edilen kazanç Ticari kazanç olmaz,değer artış kazancı olur.Değer artış kazancı ise KDV ne tabi değildir.


 

Tarih : 06.11.2017
Soru :
Üstadım merhaba bir sorum olacak. 20 Yıl önce kurulan 70 üyeli bir yapı kooperatifimiz var kurulduğu anda bir arsa aldı. Ancak kooperatifimiz amacını gerçekleştiremeyerek, yani konut yapıp üyelere dağıtım yapamayarak, arsa olarak parsel bazında üyelere arsa dağıtımı yapmak istiyor. Bu arada kurumlar vergi beyanı veriyoruz. Üyelere arsa devrinden Kurumlar vergisi ve KDV çıkar mı? 2 yıllık sürede kurumlar vergi açısından %75 muaflıktan yararlanmak bize uymuyor çünkü arsa devri sonrası kooperatif tasfiye sürecine sokulup kapatılacak. İzlenecek yol nedir. Bu arada üyelere ada parsel bazında Noterden çekiliş yapıldı. Ancak 1 parsel üye olmadığından kooperatif üzerinde kaldı. Kooperatif tasfiye sonu kapatılacağından üyelere dağıtılan arsalar ile üye dışına yapılacak satış işleminde ayrı ayrı cevap yazarsanız çok sevinirim.Sağlıcakla kalın.

Cevap :
Yapılacak satışlar için Fatura düzenlenir.% 18 KDV hesaplanır.Satışlardan elde edilecek kazanç KV tabi tutularak vergilendirilir. KV % 75 kar istisnası ve KDV istisnası uygulanmaz.


 

Tarih : 29.09.2017
Soru :
Mülga kooperatifçilik tanıtma ve eğitim fonu beyan verme zorunluluğu halen var mı bu beyan kaldırıldı mı bilanço zarar olsa dahi bu beyan verilecek mi ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

Cevap :
Böyle bir fon yoktur.


 

Tarih : 18.08.2017
Soru :
iyi günler. muhasebesini tuttuğumuz firmaya site yönetimden aylık kira bedeli faturası geldi. 1.000 TL 2017 ağustos kira bedeli + % 18 KDV 180 TL KDV + % 20 GELİR STOPAJ 200 T.L. TOPLAM ödenecek fatura bedeli = 1.000 TL KİRA + 180 TL KDV + 200 TL G.STOPAJ = 1.380 T.L. firmamızın ikitelli organize sanayi sitesinde kiracı olup, işyeri kira faturasını KDV + % 20 G.stopaj olarakta kesen de ikitelli de bulunan Sanayi Sitesi Yönetiminin Kooperatif. bu fatura doğrumu ? hem kdv + g.stopaj mı ödiyeceğiz.

Cevap :
Düzenlenen fatura doğrudur.Kooperatiflere ödenen kiralardan GV stopajı yaparlar.


 

Tarih : 25.07.2017
Soru :
YAPI KOOPERATİFİNDEN İŞLETME KOOPERATİFİNE GEÇEN, YALNIZCA ÜYE AİDATI GELİRİ OLUP TİCARİ FAALİYETİ OLMAYAN BİR İŞLETME KOOPERATİFİİN KURUMLAR VERGİSİ VE GEÇİCİ VERGİ MÜKELLEFİYETİ OLUR MU?

Cevap :
Kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan kooperatifin ortak giderleri karşılamak (üyelerin güvenlik, bahçıvanlık, havuz ve sosyal tesislerin bakımı, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarının giderilmesi) amacıyla tahsil ettiği aidatlar ise ticari mahiyet arz etmediğinden KV ,Geçici V ve KDV'ye tabi tutulmayacaktır.


 

Tarih : 13.07.2017
Soru :
MERHABA, YAPI KOOPERATİFİNDEN İŞLETME KOOPERATİFİNE DÖNEN MÜKELLEFİN 529 D,İĞER SERMAYE YEDEKLERİNDEKİ ÜYELER PAY HESAPLARI BİLANÇO DEVROLURKEN YİNE 529 HESAPTA OLDUĞU GİBİ KALACAK MI? DİĞER BİR İFADEYLE YAPI KOOPERATİFİ BİLANÇOSU , İŞLETME KOOPERATİFİ BİLANÇOSUNA OLDUĞU GİBİ Mİ DEVREDİLECEKTİR? SAYGILARIMLA.,İYİ ÇALIŞMALAR...

Cevap :
BİLANÇODAKİ HESAPLAR AYNEN DEVİR EDECEKTİR.


 

Tarih : 19.06.2017
Soru :
YAPI KOOPERATİFİ OLAN MÜKELLEFİMİZ İŞLETME KOOPERATİFİNE DÖNÜŞTÜ. VE ŞİMDİ ÜYELERİNE AİDAT FATURALARI KESİLDİ.AİDAT FATURALARININ HANGİ HESAP KODUNDA MUHASEBELEŞTİR MELİYİZ ? 600 HESAPTA MI BAŞKA BİR HESAPTA MI? TEŞEKKÜRLER...

Cevap :
600 Hesap kullanılır.


 

Tarih : 05.06.2017
Soru :
Merhaba, mükellefim kooperatifle kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmıştır. Kooperatif üyelerine kesilecek maliyet faturası için vuk 267 göre %5 mi yoksa %10 mu uygulancak?

Cevap :
Kooperatif üyelerine kesilecek fatura için VUK 267 .madde hükümleri uygulanmaz.


 

Tarih : 25.04.2017
Soru :
YAPI KOOPERATİFİ OLAN MÜKELLEFİMİZ İŞLETME KOOPERATİFİNE DÖNDÜ.VERGİ NUMARASI AYNI KALIRKEN İSMİ DEĞİŞTİ VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİNE DÖNÜŞTÜ.BİZİM SENE BAŞINDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ SÖZLEŞMEYİ FESİH EDİP YENİ İSİMLE YENİ BİR SÖZLEŞME Mİ YAPMAMIZ GEREKİYOR? AYNI İŞLEMİ VERGİ DAİRESİNE GİRDİĞİMİZ YETKİ SÖZLEŞMESİNE DE Mİ YAPMALIYIZ?SAYGILAR...

Cevap :
HER İKİ SÖZLEŞMEYİDE FESİH EDİP YENİ SÖZLEŞMELER YAPMANIZ GEREKİR.


 

Tarih : 14.03.2017
Soru :
gülsüm hanım merhaba..4 adet sorum var, kusura bakmazsanız.. 1.sgk dosyası olmayan mükellefler muhtasar eşleşmesi yapacak mı? 2.sgk dosyası olmayan, kurum mükellefi olmayan sadece muhtasar mükellefi olan kooperatifin eşleşme yapması gerekiyormu? 3.okul aile birliği internetten mi kağıt ortamında mı eşleştirme yapmalı? 4.site kapıcısı için vergi kesintisi yok dolayısıyle muhtasar verilmiyor..sgk'sı var..eşleşme yapacak mı? kolaylıklar diliyorum..

Cevap :
Sorunun kusuru olmaz... 1. Kanun kapsamından çıkan işyerleri için VKN eşleştirme işlemi yapılmamaktadır. 2.hayır gerekmiyor. 3. Bütün işlemler internet ortamından yapılmalıdır. 4.Yapılmayacak


 

Tarih : 21.02.2017
Soru :
İyi günler...İSTANBUL YOLCU TAŞIYAN DENİZ NAKİL VASITALARI ESNAF ODASI'nda bağimlı olarak hizmet vermekteyim. "Odamız 5362 sayılı ESNAF VE SANATLAR MESLEK KURULUSLARI KANUNU'NA TABİDİR.Odamız basit usul gelir vergisi mükellefiyetinin uygulamaya başlanılmasından bu yana ilgili kanunun verdiği yetkiye istinaden üyelerimizin vergi mükellefiyetinin yerine getirmeleri hususunda hizmet vermektedir. Konu: İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri tarafından verilen ruhsatlarla Eyüp- Sütlüce arasında 4 kişilik motorlu sandallarla yolcu taşıma hizmeti veren esnafımızın kooperatif kurmaları neticesinde; 1. Kooperatif kurulduktan sonra Basit Usule tabi esnafımızın önceki Basit Usul mükellefiyetlerinin durumunun devam edip etmeyeceği 2. Kooperatif kurulduktan sonraki mükellefiyet sorumlulukları hakkında ( KDV mükellefiyeti bulunmadığından. hakediş adı altında kooperatif tarafından almış oldukları gelirlerini hizmet bedeli olarak fatura ile ibraz etmektedirler. Hakediş kooperatif, tarafından elektrik, su, personel ücret, ...vs. giderler düşülmek suretiyle geri kalan tutar hisseleri oranında paylaştırılmaktadır.Giderler arasında KDV'ye esas olan giderler mevcut.Biletler kdv dahil.) tarafıma detaylı bilgi verilmesi hususunu Saygılarımla, arz ederim. iyi çalışmalar

Cevap :
Bahsettiğiniz faaliyet Kooperatif olarak yapılması halinde basit usulde yararlanılamaz.Basit usuldeki mükelleflerin özel ve genel şartları taşıması gerekir.(GVK 46-48 Md.)


 

Tarih : 07.12.2016
Soru :
Merhabalar 5520 sayılı Kurumlar vergisi Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde, kooperatiflere ait taşınmazların kiralanması karşılığında yapılan kira ödemeleri üzerinden vergi kesintisi yapılması gerektiği hükmüne yer verilmiştir. Bilanço ve işletme esasına göre defter tutan mükellefler vergi kesintisi yapmaktadır. Basit usulde defter tutan bir mükellef de vergi kesintisi yapacak mıdır?

Cevap :
Basit usulde vergilendirilen mükellefler (Basit usulde vergilendirilen mükellefler defter tutmaz,Kayıt tutarlar) GVK 94. KVK 15.ve 30 .Maddede belirtilen ödemelerden vergi tevkiaftı yapmazlar.


 

Tarih : 30.11.2016
Soru :
Bağımsız çalışan bir meslek mensubunun tarım kredi kooperatif üyesi olması durumunda 3568'e göre aykırı olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum.

Cevap :
3568 sayılı yasa ticaret yasağı getirmiştir.Tarım kredi Kooperatifi üyeliği aykırılık teşkil etmez.


 

Tarih : 27.10.2016
Soru :
Önceki sorum. Soru: Merhabalar, Sorum: Kurumlar Vergisi olan Kooperatif işyerini kiraladığı vakit kiracıya fatura kesiyor. Ayrıca stopaj kesme zorunluluğu var mıdır. Cevap:Sayın, Evet % 20 GV tevkifatı yapılacaktır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Sorumu Detaylı Şekilde soruyorum. Yapı işyeri Kooperatifi' nin fesih olunmasından sonra, kooperatif üyelerinin ortak olduğu İŞLETME Kooperatifi kuruldu. Ortak yerler kurulan bu işletme kooperatifinin mülkiyetine geçti. İşletme Kooperatifi münhasıran bu ortak yerlerini kiraya vermek amacı ile Kurumlar Vergisine tabi olmak üzere mükellefiyet tesis ettirdi. İşletme Kooperatifi bir kısmı vergi mükellefi olan, bir kısmı vergi mükellefi olmayan kiracılarına kira karşılığı fatura kesiyor. Kurumlar Vergisi Mükellefi olduğuna göre stopaj kesmesi gerekir mi?

Cevap :
Sorunuzda işletme kooperatifi kavramı olsa idi Tevkifat yapılmaz diye yanıt verilirdi.İŞLETME KOOPERATİFİNİN Düzenleneyeceği faturada GVG tevkifatı yapılmaz.


 

Tarih : 27.10.2016
Soru :
Merhabalar, Sorum: Kurumlar Vergisi olan Kooperatif işyerini kiraladığı vakit kiracıya fatura kesiyor. Ayrıca stopaj kesme zorunluluğu var mıdır.

Cevap :
Evet % 20 GV tevkifatı yapılacaktır.


 

Tarih : 07.10.2016
Soru :
Sn.Danışman Tasfiye Halinde olan bir kooperatif mükellefimizin tasfiye sonunda meydana gelecek olan tasfiye karı ortaklara dağıtılıcaktır, dağıtılacak olan tasfiye karından % 15 oranında stopaj kesintisi yapılacak mı? kooperatifin tasfiye dönemi içerisinde dağıtılmayan geçmiş yıl karları bulunmaktadır ve bu geçmiş yıl karları ortaklara dağıtılmamıştır. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap :
Evet GV stopajı yapılacaktır.


 

Tarih : 08.08.2016
Soru :
Merhaba, Öncelikle biz meslek mensuplarına böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim. Bir mükellefim Toplu işyeri yapı kooperatifinden "kooperatif ortaklık devir sözleşmesi "ile bir hisse devraldı. Fakat devir sözleşmesinde devir aldığı şahsın kooperatife ödemiş olduğu para kadar tutarı yazıyor. Mükellefim ise daha yüksek bir bedel ödedi. bu nominal değerle fazla ödediği kısmı ayrı hesaplarda mı takip etmek gerekir yoksa tamamı 245 hesaplarda mı gösterilecek. farklı bir hesap ise hangi hesapta takip etmek uygun olur. Ödenen yüksek tutarlı aidatları da 245 hesabında mı aktifleştireceğiz Teşekkür ederim.

Cevap :
Kooperatif devir sözleşmesine gerçek değer yazılarak kayıtlara alınır.İşlemler İki farklı hesapta takip edilmez.


 

Tarih : 30.05.2016
Soru :
merhabalar. tüketim kooperatifi yönetim kurulu üyeleri 4-a sigortalılıkları yok ise bağ-kur lu olmak zorunda mı?

Cevap :
5510 sayılı kanun 4/b kapsamında kooperatif yönetim kurulu üyeleri sayılmamıştır.


 

Tarih : 10.05.2016
Soru :
SAYIN YETKİLİ VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN PEŞİNEN TEŞEKKÜR EDERİM SORUM ŞU KOOPERATİF YÖNETİM KURULU VE DENETİM KURULU ÜYELERİNE ÖDENEN HAKKI HUZUR SOSYAL GÜVENLİK PRİMİNE TABİ Mİ YALNIZ GELİR VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ Mİ KESİLİR

Cevap :
Kooperatiflerin yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa göre seçimle göreve gelmektedirler. Yönetim ve denetim kurullarında görev alan kişilerin kooperatiflerdeki bu çalışmaları hizmet akdine tabi olarak değil vekalet akdine tabi olarak geçmektedir. Dolayısıyla, kooperatiflerin yönetim ve denetim kurullarında görevli olan kişilere bu görevlerini yerine getirmelerinden dolayı, huzur hakkı veya başka isim altında ücret ödense dahi hizmet akdine tabi bir çalışmalarının bulunmaması nedeniyle bu kişilerin sigortalı sayılmaları mümkün bulunmamaktadır Yalnız gelir ve damga vergisi uygulaması yapılmalıdır.


 

Tarih : 02.05.2016
Soru :
Merhaba.mali müşavir olarak ;Tarım ve Köyişleri Bakanlığının görev alanında bulunan ve 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununa göre kuruluşları yapılan tarımsal amaçlı kooperatiflerden Su ürünleri kooperatifi defter tutma bedelini belilerken asgari ücret tarifisinde yeralan aşağıdaki (D) başlığı altındaki gruplardan hangisini dikkate almamız gereklidir? D. Kooperatifler, Dernekler ve Vakıflar a) Köy Kalkınma ve Orman b) Esnaf Kefalet c) Turizm-Tüketim d) Taşımacılık e) Ürt- Sat. ve Yapı (Ih.Us.) f) Yapı (Emanet Usulü) teşekkürler..

Cevap :
Sorunuz 28/04/2016 saat 10,32 yanıtlanmıştır.Danışma birimimizde soruları aynı kişi yanıtladığı için farklı cevap olmaz.


 

Tarih : 27.04.2016
Soru :
Merhaba.mali müşavir olarak Su ürünleri kooperatifi defter tutma bedelini belilerken asgari ücret tarifisinde yeralan aşağıdaki (D) başlığı altındaki gruplardan hangisini dikkate almamız gereklidir? D. Kooperatifler, Dernekler ve Vakıflar a) Köy Kalkınma ve Orman b) Esnaf Kefalet c) Turizm-Tüketim d) Taşımacılık e) Ürt- Sat. ve Yapı (Ih.Us.) f) Yapı (Emanet Usulü) teşekkürler...

Cevap :
D. Kooperatifler, Dernekler ve Vakıflar e) Ürt- Sat. ve Yapı (Ih.Us.)


 

Tarih : 10.02.2016
Soru :
Kooperatifimizde görevlendirilmek üzere bir akademisyeni istihdam etmeyi planlıyoruz. Ancak, 25 yıldır yardımcı doçent olarak görev yapan hocamız ile ilgili olarak kıdem tazminatı ile ilgili bir soru belleğimize yer etti. sorumuz şudur: 25 yıldır devlet üniversitelerinde yardımcı doçent unvanı altında akademisyen olarak görev yapan hocamız, devletteki görevini bırakıp özel sektöre geçtiğinde çalıştığı dönemden bu yana biriken kıdem tazminatını alabilir mi? konu hakkında detaylı geri dönüşünüzü rica ederim. Saygılarımla, Armağan Üreten

Cevap :
Kıdem tazminatı ; çalışmış olduğu işyerinde 1 yıllık süreyi tamamlayan işçiye ödenir. Sizin işyerinizde bir yıllık süreyi doldurmuş ise çalıştığı her yıl için kendisine 30 günlük ücreti ödenmelidir. Devlette geçirilen süreler özel sektörde birleştirilemez. Kişi 4/c ye ilişkin kıdemini bağlı bulunduğu ve hizmetinin geçtiği üniversiteden istemelidir.


 

Tarih : 06.01.2016
Soru :
MERHABALAR :. BEN 2016 YILI İÇİN BİR YAPI KOOPERATİFİ İLE MALİ DANIŞMALIK SÖZLEŞMESİ İMZALAMAK İSTİYORUM. SÖZLEŞMEDEKİ RAKAM SÜREKLİ DANIŞMANLILARDA SATIŞLARA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR KOOPERATİF YAPI KOOPERATİF ŞİMDİLİK ARSA ALINMADI SADECE AİDAT TOPLANIYOR. 1000 ORTAĞI VAR VE AYLIK ORTAK BAŞINA 750 TL AİDAT TOPLANIYOR. BENİM SÖZLEŞMEDE ALMAM GEREKAN RAKAM DANIŞMALIK HİZMETLERİ A BENDİNDEKİ HANGİ ALT BENT OLMALIDIR. ALAKANIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap :
A-a bent


 

Tarih : 28.12.2015
Soru :
Merhabalar Bir şirketinin ortağı 01.01.2005 tarihinde yapı işyerini kooperatifinden 1 işyerine ait hisse almış. Kooperatif yapmış olduğu işyerlerini üyelerin 01.05.2007 de teslim etti. Ancak kooperatif kuruluş aşamasında toprak sahibiyle yapmış olduğu sözleşmeden dolayı bir türlü tapularını üyelerine teslim edemedi. Şirket ortağı işyerini teslim aldıktan sonra 01.8.2007 de şirketine bu işyerini kiraya verdi. 01.08.2007 tarihinden itibaren şirket ortağa kira ödemektedir. Ancak ortak 30.12.2015 tarihi itibarıyla kendisine ait olan işyerini şirkete 750.000 tl sattı. (kooperatifte değeri 250.000 tl) Kooperatif henüz ortaklarına tapu vermedi mahkeme sürüyor. 1- Kendisine ait olan işyerini şirkete satan ortağa satış bedeli ileriden ileride değer kazanç artışından dolayı bir vergilendirmeyle karşılaşabilir mi 2- Şirkete satılan ancak tapusu olmayan işyerini muhasebe kayıtlarında 252 nolu hesapta gösterirsem doğru bir muhasebe hesabı kullanmış olur muyum. İyi çalışmalar

Cevap :
Kooperatif hisseleri kaç yıl sonra satılırsa satılsın bundan elde edilen kazanç değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabidir. Tapuda kaydı olmayan değerler 252.kayıt yapılamaz.


 

Tarih : 26.12.2015
Soru :
daha önce bir sorum olmuştu sadece işçilik kısmına cevap verilmişti sorum işçilik hakkında değildi , bir yapı kooperatifi , cam imalat şirketinden çift satın alacak ,çiift cam imalatı yapan limited şirket , yapı kooperatife çift cam satışı için %1 kdv li fatura kesebilirmi ? önceki sorum eve cevap ektedir: 24.12.2015, 11:48, "danismabirimi@ismmmo.org.tr" : Soru: çift cam imalatı yapan bir limited şirket bir yapı koopretifine çift cam satmak ve montajını yapmak istiyor. yapı kooperatifinin inşaat işini yaptırdığı müteahhit firması yok.kooperatif malzemeyi kendisi alıp mal aldığı yerlere montajlarını yaptırıyor.ve bu iş için cam alış ve montajını yaptırma işine %1 kdv li fatura istiyor. şirket ana sözleşmesinde inşaat taahhüt işi yapmak bulunmuyor. şirket , yapı kooperatifine %1 kdv li fatura kesebilirmi Cevap:Sayın, Yapılacak hizmet için % 18 KDV tahsil edilmesi gerekir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap :
İnşatta kullanılmak üzere piyasadan satın alınan mal ve hizmetler genel hükümler çerçevesinde % 18 KDV'ye tabi olacaktır.(KDV 60 nolu Sirkü)


 

Tarih : 23.12.2015
Soru :
çift cam imalatı yapan bir limited şirket bir yapı koopretifine çift cam satmak ve montajını yapmak istiyor. yapı kooperatifinin inşaat işini yaptırdığı müteahhit firması yok. malzemeyi kendisi alıp mal aldığı yerlere montajlarını yaptırıyor.ve bu iş için cam alış ve montajını yaptırma işine %1 kdv li fatura istiyor. şirket ana sözleşmesinde inşaat taahhüt işi yapmak bulunmuyor. şirket , yapı kooperatifine %1 kdv li fatura kesebilirmi

Cevap :
Yapılacak hizmet için % 18 KDV tahsil edilmesi gerekir.


 

Tarih : 23.12.2015
Soru :
Kooperatiflere e-tebligat başvurusu yapılması zorunlumudur?

Cevap :
Kooperatif, Kurumlar vergisi mükellefi is e-tebligat kullanıcı kodu ve şifre almak zorundadır.


 

Tarih : 13.10.2015
Soru :
Üstadım merhaba; iki ortak 1986 yılında başlayan ve 1996 yılında biten bir kooperatif deki hisselerini 2015/10 ayında 340.000 tl bedelle bir şirkete devir edecekler. Kooperatif halen tapuları vermemiştir. Ayrıca 1986-1996 yılında ne ödeme yaptıklarını bilgisi gelecek. Bu bilgileri ışığında bu satışla ilgili gelir vergisini nasıl hesap etmeliyim.? değer artış kazancına göre mi hesap yapmalıyız. teşekkür ederim.

Cevap :
HİSSE DEVRİ Konut yapı kooperatif üyesi olan kişinin, kooperatifteki hissesini bir başkasına devir etmesi, Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 80. maddesinin 4 numaralı bendinde yer alan; “Ortaklık haklarının veya hisselerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlar” değer artışı kazançlarıdır, hükmüne istinaden gelir vergisine tabidir. KAZANCIN HESAPLANMASI Kooperatife 5 yıl önce hatta 15 yıl önce girmiş olmanız önemli değil. 20 yıl önce girmiş olsanız bile, o kooperatifteki hissenizi sattığınızda “değer artış kazancı” elde etmiş sayılıyorsunuz. Bundan dolayı da gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Kazancın tespitinde; kooperatife ödenen aidatlar, satışın yapıldığı ay hariç, TÜİK aylık ÜFE oranına göre yükseltilir. Bununla satış tutarı kıyaslanır. Aradaki fark “değer artış kazancı”dır. 2015’de elde edilen kazancın; 10.600 TL’si gelir vergisinden müstesna oluyor. Aşan kısım da gelir vergisine tabi tutuluyor.


 

Tarih : 13.10.2015
Soru :
Yapı kooperatiflerinin 3.kişilere arsa satışında kdv ve vergi karşısındaki durumu nedir? aktifte 2 yıldan az kalan arsalarda işlem nedir? Aktifte 2 yıldan fazla kalan arsalarda işlem nedir? Acil bilgi bekliyorum.

Cevap :
Koopretaflerin aktifinde kayıtlı olan arsaların satışında hesaplanacak KDV oranı % 18 dir. 2 yıldan fazla aktif de kalan arsaların teslimi KDV 17/4 maddesindeki koşullar varsa ,KDV istisnası uygulanır.2 yıldan az kalan arsalarda istisna olmaz.KDV hesaplanır.


 

Tarih : 06.10.2015
Soru :
Merhaba, 2014 yılı brüt satışı hasılatı 10 milyon TL üzerinde olan, Kurumlar Vergisi Mükellefi Sigorta Kooperatifi ve Kurumlar Vergisinden Muaf olan Vakıf üniversitesi e-Fatura ve e-defter kapsamına girmektemidir.?

Cevap :
Evet. e-fatura düzenlenip, ve e- defter tutulması gerekir.


 

Tarih : 13.08.2015
Soru :
Sigorta Kooperatiflerine gayrimenkul sermaye olarak konulabilir mi ,

Cevap :
Değerini Ticaret Mahkeme tarafından tespit ettirmek kaydıyla ayni sermaye olarak koyabilirsiniz.


 

Tarih : 22.06.2015
Soru :
Bir tarım kooperatifi 20 üyesi bulunmakta, tarım kooperatifi ile belediye arasında çiçek satışı ile ilgili bir sözleşme yapılıyor. kooperatif piyasadan çiçek yetiştirmek üzere toprak,fide,saksı vs malzemeyi alıyor, daha sonra üyelerine çiçek üretimi için malzemeleri veriyor.üyeler işçilik yaparak çiçekleri üretiyor.daha sonra kooperatif ,üyeleri vergi mükellefi olmadığı için üretilen çiçekleri müstahsil makbuzu ile geri alıyor, bütün üyelerinden almış olduğu bütün çiçekleri belediye ye fatura keserek satıyor, bu kooperatifin uygulamıs oldugu muhasebe sistemi , tarım bakanlığı tarım kooperatiflerine bir yazı gönderiyor bu muhasebe sisteminin yanlış olduğu konusunda , tarım bakanlıgının görüşü ise şöyle, kooperatif olarak sen çiçek için gerekli olan toprak,fide,saksı vs üyerilerine kdv li olarak satışını yap daha sonra üyeler çiçek üretimini bitirdikten sonra kooperatif bu üretilen çiçekleri mustahsil makbuz ile geri alsın. sende belediye ye çiçeklerin satışını yap . sistem bu şekilde işlemisi gerekir. görüşü mevcut , odanızın görüşünü rica edebilirmiyim lütfen

Cevap :
Tarım bakanlığının istemiş olduğu sistem ;Vergi ve muhasebe uygulamaları iye uyuşmamaktadır.Konu Hakkında Maliyeden yazılı görüş alarak işlem yapmanızı öneririz.


 

Tarih : 17.06.2015
Soru :
tasfiyeye girmiş kanut yapı kooperatifi her yıl genel kurul yapması gerekiyormu.

Cevap :
1163 Sayılı kooperatifler kanunu, Madde 45 , Genel kurul olağan ve gerektiğinde olağanüstü olarak toplanması gerektiğini ve Olağan toplantının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunlu olduğunu ifade etmektedir. Genel kurulun yetkilerinin belirtildiği madde 42 ile tasfiye kurulunun seçimi de genel kurulun yetkisindedir ve tasfiye memurları, tasfiye işlemlerini biran önce sonuçlandırması gerekmektedir. Kararlarını alırken de Anasözleşme ile özel bir nisap belirlenmemiş ise, tasfiye halinde genel kurul toplantılarında nisap aranmamaktadır ve Kararlar oy çokluğu ile verilir. Bu haliyle tasfiyesi devam eden kooperatifinizde genel kurul yapmanız yerinde olacaktır.


 

Tarih : 17.06.2015
Soru :
Sayın Üstad İnşaat Firması olan Mükellefime , teslim işlemleri yıllar önce yapılmış Kooperatif inşaatından dolayı lehte olmak üzere hakkediş farkı ve buna bağlı faiz kararı çıkmış ve onaylanmıştır. Kooperatif muafiyete tabidir. Bu durumda hakkediş farkı ve faize fatura kesilecekmidir ve hangi oranda kdv ye tabi olacaktır. Karşı taraf bizim aksimize fatura kesilmeyeceği yolunda ısrarını sürdürmektedir. Not: anlaşma yoluyla tahsil yoluna gidilecektir. Teşekkürler

Cevap :
Fatura düzenlenecektir.% 18 KDV hesaplanacaktır.


 

Tarih : 24.04.2015
Soru :
Merhaba Efendim Kat karşılığı inşaat sözlemesiyle yapmış olduğumuz inşaatın elektrik faturası Arsa Sahibi Kooperatife kesilmektedir. Bu durumda 1- Bunu Gider Göstermemiz ve kdv de indirim konusu yapmamız mümkünmüdür. 2- Ba Bs Formunda Gösterecekmiyiz. Kooperatif Müşaviri Bunları Gider gösterip Ba Bs de göstereceğimizi söylemiştir. Yardımınızı rica ederim Saygılarımla

Cevap :
Elektrik faturası giderleştirilir.Ba formuna yazılır.


 

Tarih : 22.04.2015
Soru :
Bir Mükellefim, Sanayi sitesinde Kiracı olarak ticaret faaliyetine devam ediyor, Bilanço Usulü deftere tabi Şahıs firması. Mal sahibi Kooperatif ve Kirayı fatura ile tahsil ediyor ama faturada stopaja tabi tutup %20 stopaj ve Bürüt üzerinden %18 KDV düzenliyor. Yani Bizlerin düzenlediği Serbest Meslek makbuzu ile bire bir aynı. Bu konuda yorumunuz nedir, bu faturada stopaj olmaması gerekmektedir. slm lar

Cevap :
Kooperatiflerden kiralanan G.menkullerin kirası için düzenlenen faturda gösterilen Stopaj ve KDV doğru uygulamadır.


 

Tarih : 25.12.2014
Soru :
sayın üstadım, limited şirket yapı kooperatifinden 2005 yılında şirketi adına tapusuyla işyeri binası almıştır. fakat dönemin müşaviri bu binayı şirket aktifine almamıştır. yıılarca şirket kendisi kullandığı ve stopaj ödememiştir. şimdi ise başka bir kişiye kiraya vermiştir. bu kiracısına fatura kesmesi gerekirken aktife kayıtlı olmaması sorun olurmu. eğer aktife alınması gerekliyse bu yılbaşında alabilirmiyiz.teşekkürler

Cevap :
Tapuda kayıtlı G.menkulün defter kayıtlarında yer almaması büyük bir hatadır. Kayıtlı olmayan G.menkulden elde edilen kira geliri için fatura düzenlenmesi konusunda yorumumuz olamaz.Konu hakkında Maliyeden yazılı görüş alınız.


 

Tarih : 22.12.2014
Soru :
merhabalar; bir sanayi sitesinde kurulu bulunan İŞLETME KOOPERATİFİ ne Belediye Tarafından tahsis edilmiş bir alanı bu İŞLETME KOOPERTAİFİ vergi mükellefi olan bir işyerine kiraya vermek istemektedir. Bu noktada; 1- Kira Geliri için fatura düzenleyip KDV tahsil edecek midir? 2- Kira Geliri için tevkifat yapılacak mıdır?

Cevap :
Belediyelerden ve iktisadi iletmelerden yapılan kiralamalarda GV tevkifatı olmaz. Kira bedeli için düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanacaktır.


 

Tarih : 23.11.2014
Soru :
ÜSTADIM KURUMLAR VERGİSİNDE VE KDV MÜKELLEFİYETİNDE MUAF OLAN BİR KONUT YAPI KOOPERATİFİN AKTİFİNDE KAMYONETİ VE MİNİBÜSÜ BULUNMAKTADIR. KOOPERATİF BU İKİ TAŞITINI SATMAK İSTİYOR BU DURUMDA 1-KOOPERATİFİN KURULMAR VERGİSİ VE KDV MÜKELLEFİYETİ SONA ERERMİ? 2-TAŞITLARI SATIĞIMIZ AY VERGİ DAİRESİNE BİLGİ VERİP KDV MÜKELLEFİYETİMİZİ AÇTIRIP BEYANNAMAEMİZİ VERDİKTEN SONRA TEKRAR KAPATIRABİLİRMİYİZ? BU MÜMKÜNSE KURUMLAR VERGİSİ AÇISINDA NASIL BİR SONUÇ ORTAYA ÇIKAR TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap :
KOOPERATİF MUAFİYETİ DIŞINDA ELDE EDİLEN GELİR KV TABİ DİR. DÜZENLENECEK FATURADA HESAPLANAN KDV İSE VERGİ DAİRESİNE BEYAN EDİLECEKTİR.BÜROKRATİK İŞLEMLER İÇİN VD BİLGİ ALINIZ.


 

Tarih : 31.10.2014
Soru :
Biz Meslek Mensuplarının Kooperatiflerin Genel Kurullarında Denetçi olmamız herhangibir sakınca arz ediyormu acaba ? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap :
3568 sayılı yasaya göre sakınca yoktur.


 

Tarih : 17.10.2014
Soru :
Şirketimiz İstanbul ticaret sicili müdürlüğünün 561213 sicilinde kayıtlı bir anonim şirkettir. Şirket 13.08.2014 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünce 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun Geçici 7. Maddesi uyarınca 13.08.2014 tarihinde tescil edilerek Türk Ticaret Kanunu ve Tebliğ hükümlerine göre sicil kaydı resen silinmiş ve bu işlem 19.08.2014 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinin 8634 sayı ve 100. Sayfasında ilan edilerek kesinleşmiştir. Sicil kaydımızın resen silindiğini 2010-2011-2012 ve 2013 yıllarına ilişkin 10.09.2014 tarihinde yapılmış olan Genel kurulumuzun ilanı ve adres değişikliği bildirimi için 23.09.2014 tarihinde Perpa Ticaret Sicil Memurluğuna gittiğimizde fark ettik. Şirketimizin devam eden davaları ve aktifinde kayıtlı gayrimenkulleri vardır. Ayrıca şirketimiz adres eksikliğini tamamlamıştır. Vergi Dairesi kayıtları devam etmektedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile ilgili olarak 30.12.2012 tarih ve 28513 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan ‘Münfesih olmasına veya sayılmasına rağmen tasfiye edilmemiş Anonim ve Limited Şirketler ile Kooperatiflerin tasfiyelerine ve Ticaret Sicili kayıtlarının Silinmesine ilişkin Tebliğin’ geçici 7. Maddesinde 11.09.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6552 Sayılı Kanun ile Türk Ticaret Kanunun Kanunu’nda değişiklik yapılmış ve geçici 7. Maddeki süre 01.07.2015 tarihine kadar uzatılmıştır. Bunların işiğında İTO'ya sicil kaydımızın açılması için başvurduk fakat açılmadı.Mahkemeden ihya yazısı getirin denilmiştir. Geçici 7. maddenin süresi uzadığından mahkeme kararı olmadan açılması mümkünmüdür.Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Cevap :
Maalesef mahkeme yolu dışında seçeneğiniz bulunmamaktadır.


 

Tarih : 15.10.2014
Soru :
merhaba, lütfen soruma acil cevap bekliyorum Konut yapı kooperatifinde üyelere geriye dönük gecikme faiz hesaplaması yapmak istiyorlar. faiz hesaplamasını sene olarak en fazla ne kadar geriye götürebilim. ( 5-10 yıl ? ) cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Cevap :
Kooperatif ortaklarının ödemelerini geciktirmeleri halinde Kooperatifler Kanununun 23. maddesi çerçevesinde genel kurulca kararlaştırılmak kaydıyla Borçlar Kanununa uygun olarak gecikme faizi alınması mümkün bulunmaktadır. Borçlar Kanununun 147 maddesinin 4. fıkrası gereği bir ortaklıkta, ortaklık sözleşmesinden doğan ve ortakların birbirleri veya kendileri ile ortaklık arasındaki; bir ortaklığın müdürleri, temsilcileri, denetçileri ile ortaklık veya ortaklar arasındaki alacaklar 5 yıllık zaman aşımına tabidir.


 

Tarih : 30.09.2014
Soru :
Merhaba Üstadım, Eğitim kooperatifleri, verdiği eğitim için , fatura kestiğinde % 8 kdv oranı ile kesiyor. peki milli eğitime bağlı okullara seminer, konferans, vb. eğitim verdiğinde kdv oranı kaçtır. ayrıca eğitim kooperatifleri kurumlar vergisinden muaf mıdır. çok teşekkür ediyorum.

Cevap :
Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde olan eğitim kurumlarda uygulanacak KDV oranı % 8 dir. Diğer hallerde KDV % 18 dir.KV istinası için KV 5. maddesini inceleyiniz.


 

Tarih : 22.09.2014
Soru :
sayın yetkili. küçük sanayi sitesi kooperatifi kurulacak sanayici arkadaşlar benimde kooperatif ortaklarımdan olmamı istiyorlar kooperatif kendi adına yer tasis edip bu yere iş hanları yaparak bütün küçük sanayicileri birleştirmek istiyor.ticari bir amaç gütmemekle birlikte kooperatifin amacı birbirleşim ve yardımlaşma olmasıyla birlikte müşavir olarak ortak olabiliyormuyum bilgillendirirseniz sevinirim...

Cevap :
Kooperatife üye olmak.Ticari faaliyet değildir.


 

Tarih : 10.09.2014
Soru :
SayınYetkili, Defterini tutuğumuz bir ltd. şirket. bir yapı kooperatifine üye odu ve ortaklık senedi aldı. yapı koopertatifine yapılan ödemeler ve taksitler 240 Bağlı Menkul kıymetler Hs. takip edilmesimi 258 yapılmakta olan yatırımlar HS. takip edilmesi uygun olur. ilginize şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap :
Yapılan işlem bir iştiraktir.242 hesapta takibi yapılır. 242. İŞTİRAKLER İşletmenin, doğrudan veya dolaylı olarak diğer şirketlerin yönetimine ve ortaklık politikalarının belirlenmesine katılmak üzere edindiği hisse senetleri veya ortaklık payları-nın izlendiği hesaptır. İştirakler hesabı, bir ortaklıktaki en fazla % 50 oranında olan sermaye payları veya oy haklarının izlenmesinde kullanılır.


 

Tarih : 08.09.2014
Soru :
İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde, bir sitede kiracıyız. Site yönetimi kooperatif kdv ve kurumlar vergisi mükellefi. Site genel gider aidatı faturasını kiracısı olduğumuz dükkanın mal sahibi adına düzenliyorlar. Bu faturaları kiracılar gider olarak kaydedip, kdvsini indirim konusu yapabilirmi?

Cevap :
KDV indirimi yapabilmek için Faturanın sizin adınıza düzenlenmesi gerekir.Aidatı giderleştirebilirsiniz.


 

Tarih : 14.08.2014
Soru :
yapı kooperatifi mükellef (Kurumlar v.muaf,KDV mükellef) sabit kıymetlerinden (cep telefonu,yazıcı,bilgisayar,koltuk,masa,bilgisayar programı vs.) artık kullanılmayanları yönetim kurulu kararı ile kayıtlardan düşürebilir mi?Fatura kesilmesi gerekmez mi? İlginize teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

Cevap :
Bahsettiğiniz maddi ve g.maddi değerler için satılması halinde Fatura düzenlenmesi gerekir.Satış yapılmadığı sürece kayıtlarda yer almaya devam edilecektir.


 

Tarih : 20.06.2014
Soru :
Sn.Danışman ,Bir Mükellefimiz Sulama Kooperatifi faaliyetinde bulunmaktadır ve Kooperatifin Milli Emlak Müdürlüğüne ait bir 2/B arazisi bulunmakta ve bu arazi için ecrimisil ödemektedir...kooperatif Milli Emlak Müdürlüğünden 2/B arazisinin satın alma bedeli yüksek olduğu için satın alamadı, genel kurulda alınan karar ile kooperatifin hak sahipliği bulunduğu 2/B arazisi için zilyetliğinin devri kararı alındı ve 3.kişilere zilyetlik devri bir bedel karşılığında noterden yapıldı... bu 2/B arazisi için yapılan zilyetliğin devrinde 3.kişilerden alınan bedel kurumlar vergisi kanununca vergiye tabi olacak mıdır? , istisnai bir durum var mıdır? ,eğer beyana tabi olacak ise bankaya gelen devir bedeli için ayrıca fatura düzenlenecek mi? ve düzenlenecek ise kdv hesaplanacak mıdır? Teşekkürler. İyi Çalışmalar.

Cevap :
2/B arazilerinin zilliyet devri konusunda Milli Emlak Md. bilgi alınız.KV de istisni bir söz konusu değildir.Bedel için KDV li fatura düzenlenecektir.


 

Tarih : 17.06.2014
Soru :
Acil.x kent işletme kooperatifi 24/06/2014 olağan genel kurul toplantısı yapılacak.Genel kurul yönetim kurulu raporlarının kaç gün önceden hazır olması gerekiyor.Böyle bir süre varmı teşekkür ederim.

Cevap :
Yönetim Kurulu Raporuna Genel Kurul toplantısından 15 gün önce kooperatif merkezinde görünür bir yere asılmalıdır.Ortakların raporu görmesi ve incelemesi için uygun ortam temin edilmelidir.


 

Tarih : 16.06.2014
Soru :
Merhaba, meslek mensubu muhasip üyesi olduğu ve huzur hakkı aldığı kooperatif'le ayrıca ücret karşılığı hizmet sözleşmesi yapabilir mi?İlginize teşekkür ederim.

Cevap :
Bahse konu kooperatif ile mesleki hizmet sözleşmesi yapılır.


 

Tarih : 11.06.2014
Soru :
merhaba, sorum anlaşılamamış kısacası kooperatif bilançosunu tastik edeceğim. Damga vergisini ben ödemek istiyorum o yüzden üzerine dv.kaşesi basacağım. benim ödemem veya kooperatifin ödemesi farkedermi ?

Cevap :
Bilanço ve Gelir tablosuna ilişkin DV Kooperatif tarafından ödenecektir. Sizin DV ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Sorumlu olan Kooperatiftir.


 

Tarih : 11.06.2014
Soru :
merhaba, kurumlar vergisi mükellefiyeti olmayan daha doğrusu gayri faal sadece üyelerden ara ara aidat ödemesi oluyor ve kooperatife kayıtlı arsa olduğundan ve 2B yasasından faydalanacağından 20 senedir devam eden dava söz konusu olduğundan avukat masrafı ve her yıl yapılanan genel kurul masrafı haricinde başkaca bir işlemi bulunmayan konut yapı kooperatifinin kendileri tarafından hazırlanan bilanço ve gelir tablosunu kontrol edip genel kurulda çevre ve şehircilik bakanlığına verilmek üzere tastik etmemi istiyorlar. Bunun damga vergisini ben kendi vergi daireme beyan edip ödesem olurmu.?Yoksa gayri faal olan kooperatifin 15 senedir vergi dairesi ile bir işleri olmamış ?? onların ya da benim ödemiş olmam bakanlık komiseri için bir şey farkettirirmi ? teşekkürler

Cevap :
Bakanlık komiserlerine ödenen bedel ücrettir. Bordro yapılıp. GV ve DV hesap edilerek kooperatif tarafından beyan edecektir.


 

Tarih : 10.06.2014
Soru :
İyi günler 3 Haziranda sorduğum ancak cevaplanmayan aciliyeti olan (personel İçin) sorum.Sigortalı olarak ova kent kent yönetiminde muhasebe elemanı olarak 7 yıl çalışan kişi aynı yerin ova kent işletme kooperatifine muhasebe elemanı olarak işe giriyorİş değişikliği yönetimlerin aldığı sözlü karar ile yapılıyor ve tazminatı veriliyor..Kent yönetimi ve işletme kooperatifinin yönetimi her yıl kentteki üyelerden seçiliyor. Muhasebe elemanı nın izin hakkı 8 yıl üzerinden mi hesaplanmalı mı yoksa 1 yıl üzerinden mi hesaplanmalı

Cevap :
Sorunuzun cevabı sistemde mevcuttur.


 

Tarih : 03.06.2014
Soru :
Sigortalı olarak ova kent kent yönetiminde muhasebe elemanı olarak 7 yıl çalışan kişi aynı yerin ova kent işletme kooperatifine muhasebe elemanı olarak işe giriyor.Kent yönetimi ve işletme kooperatifinin yönetimi her yıl kentteki üyelerden seçiliyor. Muhasebe elemanı nın izin hakkı 8 yıl üzerinden mi hesaplanmalı mı yoksa 1 yıl üzerinden mi hesaplanmalı

Cevap :
Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.


 

Tarih : 21.05.2014
Soru :
Merhaba Limited ve AŞ lerde yeni TTK na göre 01.07.2014 tarihine kadar yapılması gereken ana sözleşmelerin uyumlu hale getirilmesi değişikliği kooperatifleri de kapsıyor mu? Teşekkürler.

Cevap :
Kooperatifler 1163 sayılı kooperatifler kanununa tabidir. 6102 sayılı kanunda sermaye şirketi olarak vasıflandırılmış olsalar da düzenlemeler için 1163 sayılı kanun hükümleri uygulanacaktır.


 

Tarih : 29.04.2014
Soru :
Merhaba Sayın üstadım ; Mesleki faaliyetimi büro işleterek idame ettirmekteyim Kurulmakta olan bir toplu işyeri yapı kooperatifinde kurucu üye olarak yönetim kurulu üyesi başkan yardımcısı yada başkan olabilmem de meslek hukuku açısından herhangi bir sakınca varmıdır var ise bu üyelikler le beraber bu kooperatifin defterini tutabilirmiyim saygılar;

Cevap :
Kooperatifin defterini tutabilirsiniz. Kooperatif ticari gaye dışında sadece üyelere yönelik faaliyette bulunursa ,Yönetimde yer almanızda bir sakınca yoktur.


 

Tarih : 27.03.2014
Soru :
Sn. İlgili, Ailesine ait dairede oturan şahısça dairenin bir odası kooperatife kiralanıyor. Kira sözleşmesi dairede oturan fert(mal sahibi değil) ile kooperatif arasında yapılıyor. Bu durumda; kooperatifçe ödenecek kira ödemeleri gider pusulasına dayandırılarak mı yapılmak durumundadır? Muhtasar beyannamede de 145 kodla mı beyanda bulunmak uygun olur? Kiradan dolayı gelir elde etmiş olan kişi için diğer kazançlardan ötürü yıllık beyanname verilmesi gerekecekmidir? İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla,

Cevap :
Kiralanan G.menkulün maliki kim olursa olsun (İster mal sahibi,ister kiracı,ister aile bireyi ) Kooperatife kiralanan yer iş yeri konumunda olduğu için Kooperatif kira bedelinden % 20 GV stopajı yaparak parayı bankaya yatıracaktır.Parayı alan için gelir GMSİ olacaktır.Yıllık Beyanname 193 sayılı GVK nun 86. maddedeki hadlere göre değerlendirilerek verilecek veya verilmeyecektir.


 

Tarih : 19.03.2014
Soru :
iyi günler Bir müşterim halen 610 TL tajsitlerini ödediği bir kooperatife üye ve bu gayrimenkulden 2013 yılında kira geliri var.Almış olduğu kira 6.960 TL SORUM ŞU:Bu kişi kooperatife halen her ay ödemekte olduğu(2013 yılında 610TL*12=7.320)TL yi gerçek gider yöntemini seçip düşebilirmi? Teşekkürler iyi günler

Cevap :
Kooperatife ödenen taksitler gider değildir.Bahsettiğiniz kira geliri GMSİ olarak Beyan edilecektir.


 

Tarih : 12.02.2014
Soru :
Öncelikle iyi çalışmalar. Hava alanında taşımacılık faaliyeti yapan Yük taşıma Kooperatifimizin Kasasında bulunan paranın bir kısmını üyelerimize dağıtmak istiyoruz. 1-Kasamızda bulunan paranın üyelere dağıtımını yaparken kar dağıtımı gibi düşünüp herhangi bir stopaj kesintisi yapmamız gerekir mi? 2-Başka nasıl Kasamızda bulunan parayı üyelerimize dağıtabiliriz? Teşekkür ederiz.

Cevap :
Kasada bulunan paranın üyelerine dağıtılması demek kar payı ödemesidir. Kar payı dağıtımı GV stopajına tabidir.


 

Tarih : 11.02.2014
Soru :
üstadım iyi mesailer bir konuda tereddütümüz oluştuğundan sizin bizi aydınlatacağınızı bildiğimizden size sormayı uygun bulduk.konut yapı kooperatifine villa inşaatı için taşeronluk yapan limited şirketinin almış olduğu avanslarda da gelir vergisi kesintisi uygulanır mı? yıllara sari bir iş olduğu için farklı bir işlem yapmak gerekir mi? kesilen faturada limited şirket adına %3'lük kesintiyi vergi dariesine yatıran kooperatifin ödediği bu bedel firma tarafından herhangi bir şekilde kardan yada vergiden mahsup edilebilirmi? kıymetli zamanınızı ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederiz

Cevap :
GVK 42. maddeye Senelere yaygın inşaat ve onarım işlerinde GVK 94. Maddesine göre % 3 GV Tevkifatı yapılacaktır.GV tevkifatı ödemelerden yapilan kesinidir.Ödemeyi yapan KOOP.bunu mahsup etmez.Yapılacak 100 TL ödemeden 3 TL kesilerek Vergi Dairesine yatırılır. Sonuç olarak Koop.ödemesi (97+3) =100 TL dir.Vergi mahsubunu işi yapan mükellef yapar.


 

Tarih : 11.02.2014
Soru :
sayın danışman inşaat ssk sı ile ilgili bir sorum olacak sözleşme ile kooperatif ince işlerini üstlenen mükellefim var mutfak dolap ve kapı işini sözleşme ile taşero ettik .imalatlarını kendi atölyelerinde yapacaklar ve montajını şantiyede dairelere yapmaktalar bu durumda ssk dan alt taşeronluk numarası alması gerekir mi ? ya da kendi firmalarında ssk lı olan montajcıları mevzuat açısından yeterli midir ? teşekkürler

Cevap :
SGK dan yaptıkları işe ilişkin sözleşmeyle taşeron dosyası açmaları gerekmektedir.


 

Tarih : 20.12.2013
Soru :
Merhaba.Bir müşterimiz şahıs firması kurarken ticari bir araç almıştı.Ancak aracı alırken kooperatiften aldığı için kdv den istisna olarak almıştı.Şimdi firmayı kapatırken aracı elden çıkarması gerekiyor.Kdv ödemeden aldığı aracı satarken %18 kdv hesaplaması gerekiyor mu?Teşekkür ederim.

Cevap :
Aktifte kayıtlı olan Ticari aracın tesliminde % 18 KDV hesaplanacaktır. Aracın KDV ödenmeden satın alınması bu kuralı bozmaz.


 

Tarih : 23.11.2013
Soru :
Sayın danışmanım,21.11.2012 tarihinde tarafımıza bir soru yöneltmiştim henüz cevap alamadım. Sorumu tekrar gönderiyorum cevap verirseniz memnun olurum. X LTD ŞTİ. mükellefim Y LDT ŞTİ.nin A.kooperatifindeki hissesini aldı ve ödemelerini banka kanalıyla yaptı. A kooperatifine henüz devam eden ödemeler var aylık taksitler halinde ödenecek. Muhasebe kayıtlarını nasıl yapmam konusunda görüşlerinizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Cevap :
Satın alınan hisse için tahakukuk maddesi; Borçlu hesap 246, Alacaklı hesap 245- olacaktır. Ödemeler yapıldıkça 245 -hesap borçlu 102- hesap alacaklı şeklinde kayıt yapılacaktır.


 

Tarih : 30.09.2013
Soru :
Kooperatif hisse devirlerinde değer artış kazancı vergilendirmesi ile ilgili olarak bir örnek vermek gerekirse; Kooperatif hissesine konu gayrimenkulun 2013-Eylül ayı ortalama piyasa fiyatı = 600.000TL Kooperatif üyesinin, üyeliği boyunca ödediği toplam miktar 50.000 TL civarında. Bu girdiler gözönüne alındığında; 1-) Noterde hisse devri yapılırken devir değeri 50.000 TL gösterildiğinde devri alan yeni hissedar, kuralar çekilip tapuyu eline aldıktan 1 yıl sonra, daireyi sattığında değer artış kazancı vergisine konu parametrelerden maliyet/alış yani edinme bedeli; a-)Hisseyi daha önce söz konusu kişiye devreden kişinin kooperatife yapmış olduğu ödemelerin toplamımıdır? b-)Noterde yapılan hisse devir sözleşmesinde gösterilen 50.000 TL değerimidir? ( Hisse devir sözleşmesindeki değerin bağlayıcılığını anlamak açısından da önemli) c-)Yoksa tapu teslim edilirken, tapuda belirlenecek olan değermidir? ( Kooperatif hisseleri karşılığı daireler teslim edilirken tapuda gözükecek olan daire bedeli neye göre belirleniyor?)

Cevap :
GVK . Mükerrer 80/6. maddesine göre, iktisap tarihinden itibaren 5 yıl elde tutulduktan sonra satılması halinde vergileme söz konusu değildir. 5 yıldan önce satılırsa Değer artış kazancı hesaplanarak vergilendirilir. Yasaya göre, kooperatif üyelerine, bu sıfatları dolayısıyla tahsis edilen gayrimenkuller “tahsis tarihinde” “tapu tarihinde değil, evin tahsis tarihinde”, ortaklar tarafından edinilmiş sayılır. Örneğin, kura çekilip evlerin dağıtıldığı tarih, tahsis tarihi oluyor. Buna göre; kooperatiften edindiği gayrimenkulü, tahsis tarihinden itibaren 5 yıl içinde satanlar, “değer artış kazancı” elde etmiş sayılırlar. Kazancın hesaplanmasında, maliyet bedeli ile satış tutarı karşılaştırılır. G.Menkul satışları Gerçek değerler üzerinden yapılması gerekir.


 

Tarih : 12.07.2013
Soru :
Sayın yetkili, yapı kooperatifimiz 19.12.1997 tarihinde yapı ruhsatı almıştır. 2005 tarihinden tapular dağıtılmış hatta ondan öncede dairelerde insanlar oturuyordu. Fakat 2012 tarihinde sgk borcu yoktur yazısı almak için baş vurulduğunda 396.534 tl inşaat fark işçilik borcu çıkarılmış 6111 sayılı af kanunu kapsamında borç 187.500 tl ve 18 takside bölünmüş öğrenmek istediğin ruhsat 1997 tarihinde alındı 10 yıldan fazla bir zaman geçti ayrıca bir muteahit yapmış ama muteahitte daha sonra inşaatler bittiğinde ölmüş Sgk olan bu fark işçilik borcumuzu sildire bilizbiyiz

Cevap :
Borç tebligatının alındığı tarihte zaman aşımı sözkonusu ise bu durumu yazı ile SGK na bildiriniz.


 

Tarih : 20.06.2013
Soru :
Meslek Yasamıza göre bizler herhangi bir Konut Yapı Kooperatifinin Yönetim Kurulu Üyesi Olabiliyormuyuz(tic amacı ve iktisadi işletmesi olmayan) Şayet olabiliyor isek bu kooperatif daha sonra bir iktisadi işletme açar yada ticari bir faaliyete başlarsa derhal istifa mı etmek gerekir Teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap :
Konut yapı kooperatifi yönetim kurulu üyesi olabilmeniz için ortak olmanız koşulu vardır. Ortak iseniz yönetim kurulu üyesi olabilirsiniz. Kooperatifin ticari kazanç elde etmesi durumunda istifanız sözkonusu olur.


 

Tarih : 04.06.2013
Soru :
SAYIN DANIŞMAN, ON SENEDİR HUKUKİ İHTİLFALARININ DEVAM ETMESİ NEDENİYLE GAYRİFAAL OLAN BİR YAPI KOOPERATİFİMİZ VAR, İŞÇİDE ÇALIŞTIRMAMAKTADIR. 6331 SAYILI KANUNA GÖRE YAPI KOOPERATİFİ OLDUĞMUZDANÇOK TEHLİKELİ İŞLER KATEGORİSİNE GİRİYORUZ. 6331SAYILI KANUNUN 2/Ç BENDİNE GÖRE MUAF MIYIZ ? YADA BAŞKA KRİTERE GÖER GAYRİ FAAL OLDUĞUMUZDAN MUAFİYETİMİZ SÖZ KONUSU OLACAK MI ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜLERİMİ SUNUYORUM.

Cevap :
6331 sy İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Kapsam ve istisnalar MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır. (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz: a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri. b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri. c) Ev hizmetleri. ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar. d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri. istisna kapsamında olduğunuz görülmektedir.


 

Tarih : 27.05.2013
Soru :
Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkür ederek. Kurumlar ve KDV yönünden muaf olan konut yapı kooperatifleri ( bizim kooperatifimiz Tasfiye halindedir, tasfiye halinde olması farklılık sağlıyorsa eger ) Mükellef bilgileri bildirimi vermek zorunda mıdırlar ?

Cevap :
Kooperatifler vergiden muaf olsa da,tasfiye halinde olsalar da Mükellef Bilgileri bildirimini vermek zorundadırlar (VUK 61 nolu sirkü)


 

Tarih : 27.05.2013
Soru :
ANONİM ŞİRKETLERİN DENETİMİ : 6102 sayılı Kanunun 397 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “(5) Dördüncü fıkra kapsamı dışında kalan anonim şirketler ile 4572 sayılı Kanun kapsamındaki kooperatifler ve bunların bağımsız denetime tabi olmayan üst kuruluşları bu fıkra hükümlerine göre denetlenir. Denetime ilişkin usul ve esaslar ile bu fıkra uyarınca denetim yapacak denetçilerin niteliklerine, uyacakları etik ilkelere, görev ve yetkilerine, seçilmelerine, görevden alınmalarına veya ayrılmalarına; denetimin ve denetim raporlarının içeriğine ve raporun genel kurula sunulmasına ilişkin hususlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir." denilmektedir. Bugün genel kurul için gündem oluşturmam gerektiğini ve 20 haziran da genel kurul yapacağımı varsayar isek. Yönetmelik henüz yayınlanmadığı için 1- Gündeme denetçi ataması yapılacağına dair madde koymalı mıyım? (Bakanlar kurulu kararı ile denetçi ataması zorunlu şirketlerden değiliz.) 2- Eğer bu şekilde bir madde koyarsam ve denetçi seçersem daha sonra bu denetçinin durumu ne olacaktır? 3- Eğer bu maddeyi genel kurulun gündemine almazsam ve yönetmelik 20 hazirandaki genel kurulu kadar yayınlanırsa gündeme denetçi atamasına dair bir maddeyi genel kurul sırasında ekleyebilir miyim? 4- Atayacağım denetçi şirket pay sahiplerinden birisi olabilir mi? Yoksa bir smmm veya ymm olması şartı aranıyor mu? 5- Bügün ilan edeceğim genel kurul gündemine denetçi atanması hususu ile ilgili hiç bir madde koymasam ve denetçi atamasam şirket için nasıl bir sonuç doğurur. 6- Bakanlar kurulunun hazırlayacağı yönetmeliğin ne zaman çıkacağı yada çıkıp çıkmadığı hususunda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Cevap :
Yönetmeliğin ne zaman çıkacağını henüz biz de bilmiyoruz. Yönetmelik çıkıncaya kadar kimlerin denetçi olabilceği, ne şekilde seçilecekleri belli olmadığından genel kurulda denetçi seçmek zorunda değilsiniz. Yönetmeliği beklmeniz gerekir. İyi Çalşımalar


 

Tarih : 16.05.2013
Soru :
MADDE 80 – 6102 sayılı Kanunun 397 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “(5) Dördüncü fıkra kapsamı dışında kalan anonim şirketler ile 4572 sayılı Kanun kapsamındaki kooperatifler ve bunların bağımsız denetime tabi olmayan üst kuruluşları bu fıkra hükümlerine göre denetlenir. Denetime ilişkin usul ve esaslar ile bu fıkra uyarınca denetim yapacak denetçilerin niteliklerine, uyacakları etik ilkelere, görev ve yetkilerine, seçilmelerine, görevden alınmalarına veya ayrılmalarına; denetimin ve denetim raporlarının içeriğine ve raporun genel kurula sunulmasına ilişkin hususlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Bu kanunun uygulanması ne şekilde olacaktır. bununla ilgili yönetmelikler yayınlandı mı?

Cevap :
Sayın üyemiz, ilgili yönetmelik henüz yayınlanmadı. Yayınlandığında Odamızın web sayfasında duyurulacaktır.


 

Tarih : 11.05.2013
Soru :
merhaba, daha öncede aynı soruyu sordum fakat cevap alamdım, Sigorta Kooperatiflerinin vermek zorunda oldukları beyannameler hangileridir. teşekkürederiz.

Cevap :
Daha önceden sorunuz sistemde mevcut değildir.Türk vergi sisteminde Sigorta Kooperatifleri diye mükellefiyet mevcut değildir. Kooperatifler Kurumlar vergisi mükellefi oldukları için Bilanço esasına göre; Yevmiye, D.kebir ve Envanter defteri tutacaklardır. Muhtasar, KDV, Geçici Vergi, ve Yıllık kurumlar Vergisi Beyannamesi .Sigorta firmaları BSMV mükellefiyeti mevcut ise KDV Yerine BSMV Beyannamesi verirler.


 

Tarih : 09.05.2013
Soru :
Merhabalar, Eğitim kooperatifinin kurucu ortakları ile sonradan ortak olanlar, herhangi bir zorunlu sigortalılıkları bulunmadıkları takdirde 5510 sayılık kanunun 4 b maddesinin 3. fıkrası "Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları," kapsamında sigortalı olmaları gerekiyormu? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla

Cevap :
Kooperatifler Kanununun 98'nci maddesinde; "Bu kanunda aksine açıklama olmayan hususlarda Türk Ticaret Kanunu'ndaki anonim şirketlere ait hükümler uygulanır." denilmektedir. Dolayısıyla, Kooperatifler Kanununda herhangi bir düzenleme bulunmayan hallerde, "Türk Ticaret Kanununun anonim şirketlere ilişkin hükümleri" uygulanabilecektir. Hükmünden hareketle 5510 4/b hükümleri uygulanması gerekecektir.


 

Tarih : 03.05.2013
Soru :
Sn. İlgili, Eğitim kooperatifi kurucu ortakları ve sonradan kooperatife ortak olmak isteyenler 5510 sayılı kanunun 4.maddesinin b) 3. alt bendi kapsamındaki diğer şirket ortakları kapsamında mı değerlendirilmektedir? Herhangibir sigortalılığı bulunmayan ortaklar bağkur kapsamında mecburi sigortalılık, emeklilier ise sgdp payı mı ödemek durumunda olacaklardır? İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla

Cevap :
Kooperatifler Kanununun 98'nci maddesinde; "Bu kanunda aksine açıklama olmayan hususlarda Türk Ticaret Kanunu'ndaki anonim şirketlere ait hükümler uygulanır." denilmektedir. Dolayısıyla, Kooperatifler Kanununda herhangi bir düzenleme bulunmayan hallerde, "Türk Ticaret Kanununun anonim şirketlere ilişkin hükümleri" uygulanabilecektir Bu hükümden hareketle ortakların 4/b kapsamında emeklilerinde sgdp ile kesintileri sözkonusu olacaktır.


 

Tarih : 19.04.2013
Soru :
ACİLDİR.... MERHABA, KOOPERATİFLERDE OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINDA YÖNETİM KURULU SEÇİMİ YAPILIRKEN YENİ YÖNETİMİN GÖREV SÜRESİ BELİRTİLMEMİŞTİR. BUNA İSTİNADEN YÖNETİM KURULU GÖREV SÜRESİ 1 YIL MIDIR YOKSA AZAMİ 4 YIL OLARAK GÖREV YAPABİLİRLERMİ . YENİ DÖNEM GENEL KURUL TOPLANTISINDA YENİ SEÇİME GİTMEYE GEREK VARMIDIR? ACİL CEVABINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER

Cevap :
Sayın üyemiz, Kooperatif Kanunu m.57 gereğince, herhangi bir açıklık yoksa 4 yıl için seçilmiş sayılırlar. Ancak bu husus yoruma ve tartışmaya açık bir konu olduğundan bir sonraki genel kurulda tekrar seçim kararı alınarak görev süresinin belirtilmesinde yarar vardır.


 

Tarih : 08.04.2013
Soru :
Sayin Ilgili, Tasfiye Halinde ki bir konut yapı kooperatifinin SGK dosya kapamasi icin yaptigimiz muracatin neticesinde bayan iscilerin primleri terkin edilerek tarafimiza 50.000- TL prim + 10.000-TL gecikme faizi olmak uzere yekunen 60.000- TL borc teblig edilmistir. Ilgili SGM ile yaptigimiz gorusmeler neticesinde de alt isverenlerce taseron dosyasi acilmadigi gorulmustur. Ancak alt isverenlere ait sozlesme,fatura ve odemeleri tevsik edici belgeler elimizde mevcuttur. Bu meyan ve minvalde goruslerinizi rica ettigim husus şudur; 1. Alt isverenler taseron oalrak sigorta dosyasi acmadigindan iscilik incelemesinde sozlesme,fatura ve odemeleri tevsik edici belgelerimiz muteber sayılabilir mi? 2. Teblig edilen meblagi odeyip akabinde inceleme talep etmemiz halinde, inceleme sonucunda daha az bir prim teblig edilmesi soz konusu olursa tarafimiza ek bir prim borcu salınabilir mi? 3. Var ise önerinizi paylaşır mısınız? Saygılarımla.

Cevap :
Alt işveren asıl işverenle birlite sorumlu olduğundan hareketle alt işverenin kusurlarından işveren ilk önce sorumlu tutulacaktır. Kusur tespiti için inceleme talebinde bulunmanız halinde BK na göre rücu hakkınız bulunmaktadır.


 

Tarih : 12.03.2013
Soru :
kooperatif aralık ayında 2013 yılı için yönetim kurulu karar defteri tasdik ettirdi. sayfası bitmeyen eski yönetim kurulu karar defterinin mart ayında kapanış tasdiki yapılma zorunluluğu var mıdır.

Cevap :
Eski yönetim kurulu karar defterininarkasında sayfa olsa bile mart ayı sonuna kadar kapanışının yapılması gerekir


 

Tarih : 10.03.2013
Soru :
ikitelli organize sanayi sitesinde kooperatiften satınalmış bir dükkan var.hisse olarak satın alındı tapu henüz çıkmadı.emlak vergisi ??? kiraya verilirse gelir vergisi yönünden değerlendirebilir misiniz

Cevap :
Tapu yoksa emlak vergisi beyanını Kooperatif verecektir.Fiili kullanım neticesi kiraya verilmesi halinde elde edilecek kazanç GMSİ olacaktır.


 

Tarih : 10.03.2013
Soru :
İyi çalışmalar.İşletme Kooperatiflerinde beyannamelerinn i(KV,KDV,Muhtasar) muhasebeci imza zorunluluğu varmı? Teşekkürederim.

Cevap :
İşletme kooperatifleri Kurumlar vergisi mükellefidir.Bünyesinde Meslek mensubu varsa, Kooperatif adına alınacak şifre ile beyannameler gönderebilir. Aksi durumda Bir meslek mensubu tarafından bu işlem yapılır.


 

Tarih : 20.02.2013
Soru :
Sayın üstad, Yeni TTK da kooperatiflerde A.Ş. hükümlerine tabidir denirken bu durumda Koopertiflerde mart sonuna kadar genel kurul yapılacak mı? yoksa eski yasadaki uygulamaya göremi işlem yapılacak (eski yasada 6 ay içinde genel kurul yapılmaktadır.) Diğer taraftan Kooperatiflerde genel kurul hukumlerinde eski yasa uygulaması devam etmektedir. Şimdi hangi duruma göre işlem yapmalıyız? Teşekkürler..

Cevap :
Yeni TTK'da kooperatiflere ilişkin bir düzenleme yok. Sadece kooperatiflerin ticaret şirketi olduğu belirtilmek ve birlşeme, bölünme ve tür değiştirme hükümlerinde kooperatiflere yer verilmektedir. Kooperatiflere ilişkin hükümler Kooperatifler Kanununda yer almaktadır ki bu kanunda bir değişiklik olmadı. Sizin söylediğiniz altı ay da zaten kooperatifler kanundaki düzenlemedir. TTK'nın kooperatiflerin genel kurulu ile bir ilgisi bulunmamaktdır. Özetle kooperatifin genel kuruluna ilişkin herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Eski sistem (kooperatifler kanunu değişmediği için) aynen devam edecektir. İyi Çalışmalar


 

Tarih : 18.02.2013
Soru :
İyi Günler 4000 e yakın üyesi olan Üretim ve Pazarlama Kooperatifiyiz.Sermayemiz 250.000 tl nin üzerinde yeni ttk ve avukatlık yasası hükümleri gereği avukat bulundurma zorunluluğumuz varmıdır?

Cevap :
Sayın üyemiz, Avukatlık Kanunu 2008 tarihinde değiştirilen m.35 gereğince: "Türk Ticaret Kanununun 272 nci maddesinde ön görülen esas sermaye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı yüz veya daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundadır. Bu fıkra hükmüne aykırı davranan kuruluşlara Cumhuriyet savcısı tarafından sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay için, sanayi sektöründe çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için suç tarihinde yürürlükte bulunan, asgarî ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idarî para cezası verilir."


 

Tarih : 15.02.2013
Soru :
Merhabalar, Soru1: Kooperatifler 2013 yılı genel kurullarını 31.03.2013 tarihine kadar mı, yoksa Haziran ayı sonuna kardar mı (mevcut uygulama) yapacaklar ? Burada 1163 sayılı kooperatifler kanunumu yoksa yeni ttk nın ticaret şirketi uygulamalarımı geçerli olacaktır? Soru2: Kooperatiflerin defter kapanış tastikleri 31.03.2013 tarihine kadar mı, yoksa 31.01.2013 tarihine kadar mı yapılacak? Teşekkürler, Kolay gelsin..

Cevap :
Sayın üyemiz, 1-Kooperatifler Kanunu m.45'de değişiklik yoktur," Olağan toplantının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunludur." 2- Ticari Defterler Tebliği m.1/2 gereğince "Kooperatiflerin tutacağı defterlere ve diğer hususlara ilişkin özel hükümler dışında bu Tebliğ hükümleri uygulanır." Dolayısıyla kapanış tasdikleri konusunda Tebliğ m.15 uygulanır. hüküm gereğince kapanış tasdikinin izleyen hesap döneminin üçüncü ayının sonuna kadar yaptırılması gerekir.


 

Tarih : 02.02.2013
Soru :
Kooperatifin aktifinde kayıtlı1997 yılında 1.000.-TL alınan arsa kooperatif tasfiyeye girereceğinden 100.000 TL.ye satılma durum var.Satılacak G.menkulün Vergisel boyutu hakkında bilgi rica ederim. SAYGILARIMLA,

Cevap :
Satıştan elde edilen kazanç gelir hesaplarında yer alacak ve Kurumlar Vergisine tabi tutulacaktır.


 

Tarih : 28.01.2013
Soru :
SAYIN YETKİLİ KOOPERATİFLERDE YEVMİYE DEFTERİ KAPANIŞ TASDİKİ OCAKTA OLUYORDU YENİ TTK İLE YEVMİYE DEFTERLERİ MART AYINDA KAPANIŞ TASDİKİ OLACAK DENİYOR FAKAT KOOPERATİFLERDE NASIL OLACAK 2012 YILI YEVMİYE DEFTERLERİNİN KAPANIŞINI OCAKTAMI YOKSA MARTTAMI YAPTIRMAMIZ GEREKİYOR TEŞEKKÜRLER

Cevap :
Sayın üyemiz, 19.12.2012 tarihli ticari defterler Tebliği kooperatiflere de uygulanmaktadır, tacir olarak kabul edilen kooperatiflerde de yevmiye defteri kapanışı Mart sonuna kadar yaptırılabilir.


 

Tarih : 26.01.2013
Soru :
merhaba. birkaç sorum olacak. 1- ltd.şirketler müdürler kurulu karar defterine martta görülmüştür onayı yaptıracaklar mı? 2- Anonin şirketlerin tamamı bağımsız denetçi tutmak zorunda mı? 3- 2012 yılı yevmiye ve genel kurul toplantı defterleri kapanışı hangi tarihte yapılacak. 4- yapı kooperatifleri cirosu ne olursa olsun denetçi tutmak zorunda mı? 5- yapı kooperatifleri envanter defterine kapanış tastiği yaptıracak mı? 2012 hangi tarihte yapılacak. 6- 2013 yılı kayıtları tfrs ye göremi yapılacak? iyi çalışmalar.

Cevap :
Sayın üyemiz, 1. Müdürler kurulu karar defteri, onay yenilmeye tabi değildir. 2. Tüm AŞ'ler için değil, 23.01.2013'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında belirtilen, büyük ölçekli şirketler için zorunluluk gelmiştir. 3. 2012 yılı yevmiye defteri kapanışı, mart ayı sonuna kadar yaptırılabilir. 4.Sermayesinin en az % 25'i kooperatiflere ait olan şirketler açısından belli ölçütleri sağlamaları durumunda zorunluluk öngörülmüştür. 5. Ticari defterler Tebliği gereğince, envanter defteri kapanış tasdiği yapılmayacak. 6.Kamu Gözetimi Kurumu'nun 16.11.2012 t. duyurusunda belirtilen şirketler 2013 yılında bilançolarını TMS'ye göre hazırlayacaklardır.


 

Tarih : 26.12.2012
Soru :
işletme kooperatifleri 2013 yılı için hangi defterler tasdik ettirilecektir teşekkürler

Cevap :
Kooperatiflerin tutacağı defterlerde değişiklik olmamıştır.


 

Tarih : 21.12.2012
Soru :
İyi çalışmalar.Bir Kooperatif te 10 yıldır sekreter olan personel(İşini hatasız layıkıyla yapan) yönetim kurulu üyesi olan 2 üye nin isteği ile başka ca bir sebep olmaksızın tazminatı ödenerek işten çıkartıldı.Personel işe iade davası açmak istiyor.Sonuç lehine olabilir mi.

Cevap :
İşe İade Davasının Şartları 4857 Sayılı İş Kanunu'nun belirlediği niteliklere göre iş güvencesinden yararlanabilir bir işçi olmalıdır. İş sözleşmesi işveren tarafından haklı veya geçerli bir nedenle feshedilmemiş olmalıdır. İşveren iş sözleşmesini usule aykırı feshetmiş olmalıdır. İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır[md. 19/1, 20/1]. İşveren tarafından gösterilen fesih sebebi geçerli olmalıdır[md. 20/1]. İşverenin sözleşmeyi yazılı feshetmemesi veya yazılı feshetmiş olsa bile geçerli bir fesih nedeni göstermemesi veya fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmemesi hallerinde işçi işe iade talep edilebilir. Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez[md. 19/2]. Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyeri olması gerekmektedir[md. 18/1] İşverene ait aynı işkolundaki tüm işyerlerinde çalışan işçilerin toplamının 30'dan fazla olması gerekmektedir. İşverenin aynı işkolunda birden fazla işyerinin bulunması halinde, işyerinde çalışan işçi sayısı, bu işyerlerinde çalışan toplam işçi sayısına göre belirlenir[md. 18/4]. İşçinin En az altı ay kıdemi olması gerekir[md. 18/1] İş güvencesinden yararlanabilmek için işçini en az altı aylık çalışma şartı aranmaktadır. Aralıklı çalışma halinde ise, en azından 180 günlük bir çalışma olmalıdır. Sigorta primlerinin yatırılmamış olması, diğer delillerle kanıtlanmış olması halinde bu çalışma olgusunu kabule engel oluşturmaz[Doç. Dr. Cevdet İlhan GÜNAY, İş Davaları, Yetkin Yayınları, Ankara, 2009, syf. 1108-1109]. İşçinin altı aylık kıdemi, aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde geçen süreler birleştirilerek hesap edilir. İşçinin sözleşmesi belirsiz süreli olmalıdır[18/1] İş sözleşmesi belirsiz süreli olan işçiler iş güvencesinden yararlanabilir. Ancak iş sözleşmesi imzalanırken belirli bir süre sonra iş sözleşmesinin sona ermesi kararlaştırılmışsa bu sürenin sonunda işçi işe iade davası açamaz. Örneğin üç aylık yaz mevsiminde meyve toplamak üzere çalışmak veya bir inşaatın tuğla örme işi bitene kadar çalışmak üzere yapılan sözleşmeye göre iş bittiğinde veya sözleşmenin süresi bittiğinde işe iade davasından bahsedilmez. İşveren Vekili Olmama İşletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekili ve yardımcıları ile işyerinin bütününü sevk ve idare eden ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekilleri iş güvencesinden yararlanamaz[md. 18/son]. Feshin Son Çare Olarak Uygulanmamış olması Özellikle Yargıtay kararlarında yer verilen bu ilke gereğince işveren işçiyi işten çıkarmamak için bazı hususları yerine getirmesi beklenmektedir. Örneğin, başka birimde çalıştırma, fazla mesaileri kaldırma ve benzeri sebepler sayılabilir. İşe İade İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Feshin haklı veya geçerli Bir Sebebe Dayanmaması (işçinin yeterliliği veya davranışları, işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanması gerekir[md.18/1]


 

Tarih : 10.12.2012
Soru :
Benim sorum: yapı kooperatifleri,yönetim kurulu defteri ve genel kurul toplantı müzakere defteri tastiki yaptıracak mı? saygılarımla...

Cevap :
Sayın Geçici, kooperatifler de YTTK gereğince ticaret şirketi olarak kabul edildiğinden, kural olarak YK defteri ve GK toplantı ve müzakere defterlerini tasdik ettirmekle yükümlüdürler. Ancak Maliye Bakanlığı ile Gümrük Ticaret Bakanlığı'nca 31 Aralık'a kadar çıkarılması beklenen düzenlemeyi takip etmek gerekir.


 

Tarih : 06.12.2012
Soru :
MERHABALAR SIZDEN BIR KONU HAKKINDA BILGI RICA EDICEM. 2006 YILINDA KURULMUŞ MOTORLU TAŞIYICILAR KOOPERATİFİMİZ BULUNMAKTADIR. 7 ORTAKTAN OLUMAKTADIR. HER BİRİNİN 1 TL HİSSELERİ BULUNMAKTADIR. KOOPERATİFİN KURULUŞ AMACI ANA SOZLEMEDE : ORTAKLARIN TAŞIMA HİZMETLERİNİ PAZARLAMAK BİZZAT TAŞIMACILIK YAPMAK VE YAPTIRMAK 4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA FAALİYETLERDE BULUNMAK VE ORTAKLARIN BU HİZMETLERLE İLGİLİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTADIR. AYRICA KOOPERATİFİN GELİRİ SADECE 7 ÜYEDEN ALINAN AİDATLARDIR VE BU AİDATLARDA ELEKTRİK,SU,KİRA VE DİĞER KOOPERATİF GİDERLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE KULLANILMAKTADIR.BASKA BİR GELİR VE GİDERLERİ SÖZ KONUSU DEGILDIR. 1-BU KOOPERATİFLE İLGİLİ OLARAK KDVSİZ AİDAT ÖDEME MAKBUZUMU KESMEMİZ GEREKİR HER AY YOKSA AİDAT ÜZERİNE ARTI KDV UYGULAYIP FATURAMI DÜZENLEMEMİZ GEREKİR.? 2-BU SEKILDE OLDUGUNDA KURUMLAR VERGISINDE AIDAT GELIRLERINDEN YAPILAN GIDERLERI CIKARIP AYRICA VERGI ODEMELERI SOZ KONUSUMUDUR ? YARDIMLARINIZI BEKLER ŞİMDE DEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap :
Taşımacılık kooperatifleri KVK 5.maddesinde belirtilen istisna kapsamında olmadığından kurumlar vergisi ödemekle yükümlüdür. Kooperatif üyelerinin ödemiş oldukları aidatlarda KDV sözkonusu değildir. Aidat dışında elde edilen gelirler için düzenlenen faturalarda KDV hesaplanacaktır.


 

Tarih : 21.11.2012
Soru :
MERHABALAR SIZDEN BIR KONU HAKKINDA BILGI RICA EDICEM. 2006 YILINDA KURULMUŞ MOTORLU TAŞIYICILAR KOOPERATİFİMİZ BULUNMAKTADIR. 7 ORTAKTAN OLUMAKTADIR. HER BİRİNİN 1 TL HİSSELERİ BULUNMAKTADIR. KOOPERATİFİN KURULUŞ AMACI ANA SOZLEMEDE : ORTAKLARIN TAŞIMA HİZMETLERİNİ PAZARLAMAK BİZZAT TAŞIMACILIK YAPMAK VE YAPTIRMAK 4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA FAALİYETLERDE BULUNMAK VE ORTAKLARIN BU HİZMETLERLE İLGİLİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTADIR. AYRICA KOOPERATİFİN GELİRİ SADECE 7 ÜYEDEN ALINAN AİDATLARDIR VE BU AİDATLARDA ELEKTRİK,SU,KİRA VE DİĞER KOOPERATİF GİDERLERİNİ KARŞILAMAK ÜZERE KULLANILMAKTADIR.BASKA BİR GELİR VE GİDERLERİ SÖZ KONUSU DEGILDIR. 1-BU KOOPERATİFLE İLGİLİ OLARAK KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMEMİZ GEREKİRMİ GEREKİYOR İSE KDVSİZ AİDAT ÖDEME MAKBUZUMU KESMEMİZ GEREKİR HER AY YOKSA AİDAT ÜZERİNE ARTI KDV UYGULAYIP FATURAMI DÜZENLEMEMİZ GEREKİR.? 2-BU SEKILDE OLDUGUNDA KURUMLAR VERGISINDE AIDAT GELIRLERINDEN YAPILAN GIDERLERI CIKARIP AYRICA VERGI ODEMELERI SOZ KONUSUMUDUR ? 3-SON OLARAK BU SORDUKLARIM ÇERCEVESINDE KDV MÜKELLEFİYETLİĞİDE SÖZ KONUSUMUDUR. YARDIMLARINIZI BEKLER ŞİMDE DEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap :
Kurumlar vergisinden istisna olan kurumlar KVK 5. Maddesinde belirtilmiştir. Kooperatiflerin istisnası konusunda yasadaki ve 1 sayılı KVK genel Tebliğindeki koşullara göre istisnadır. Aksi durumda istisna söz konusu değildir. KDV Konusunda ise K.D. V. Kanunun 17. Maddesindeki koşullara göre istisna uygulanır.


 

Tarih : 01.11.2012
Soru :
Merhabalar, Benim sorum; 6102 sayılı yeni TTK' na eklenen geçici 7. madde ile Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde ilgili maddedeki hâlleri tespit edilen ya da bildirilen anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin tasfiyeleri ve ticaret sicilinden kayıtlarının silinmesi, ilgili kanunlardaki tasfiye usulüne uyulmaksızın bu madde uyarınca yapılmasındaki başvuru prosedürü hakkında bilgi rica etmekteyim. Zira Ticaret sicil memurluğu konunun işleyişi ile ilgili talep halen kabul etmemektedir. Tşk. Burhan BACAK SMMM

Cevap :
Sayın Bacak, Geçici m.7/3 gereğince "madde kapsamındaki şirket ve kooperatifler; ilgili ticaret sicili müdürlüğünce resen veya herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş tarafından kanıtlarıyla birlikte yapılacak bildirimleri de kapsayacak şekilde, ticaret sicili kayıtları üzerinden yapılacak incelemeyle tespit edilir." Ticaret sicili memurluğu tarafından yapılacak bir tespit üzerine bu özel tasfiye prosedürü uygulanabilir. Tespit, müdürlüğün kendisi tarafından resen yapılabileceği gibi, "herhangi bir kişi, kurum, kuruluş" tarafından yapılacak bildirim üzerine de yapılabilir. Bu durumda şirket ile ilgili kişilerin bildirim yapması mümkündür. Bu bildirim üzerine ticaret sicil memurluğunun bu prosedürün uygulanıp uygulanmayacağına dair tespitte bulunması gerekir.


 

Tarih : 13.09.2012
Soru :
Yeni TTK'nda sınırlı sorumlu yapı kooperatiflerini kapsamakta mıdır? Anonim şirkete dönüşmesi mi gerekir? İlgilendiren vergi yükümlülükleri nelerdir? Teşekkürler

Cevap :
Kooperatifler YTTK'da ticaret şirketleri olarak düzenlenmiştir. TTK'da birleşme, bölünme, tür değiştirme gibi sınırlı bir kaç konuda kooperatiflere yer verilmiştir. Bunun dışında kooperatifler hakkında Kooperatifler Kanunu uygulanacaktır. İyi Çalışmalar


 

Tarih : 05.07.2012
Soru :
MERHABA YENİ TTK İLE KOOPERATİFLER TİCARET ŞİRKETİ SAYILACAK SORMAK İSTEDİĞİM ŞU AN KONUT YAPI KOOPERATİFİMİZ KURUMLAR VERGİSİ VE KDV DEN MUAF YENİ KANUNLA KURUMLAR MÜKELLEFİ OLACAKMIYIZ KURUMLAR KDV BA BS GİBİ BEYAN VE BİLDİRİM VERME MECBURİYETİMİZ VE TİCARET SİCİLİNDEN YAPMAMIZ GEREKLİ BAŞKA İŞLEMLER VARMI TŞK.

Cevap :
Sayın Temiz, Konut yapı kooperatiflerinin KV deki muafiyet ve KDV Kanunu istisna işlemi devam etmekte olup yeni TTK ile vergi kanunlarının değişikliği sözkonusu olamaz, eski sistem geçerlidir. Danışma Birimi


 

Tarih : 27.06.2012
Soru :
üstüdım, ben soruyu gönderdiğimi zannediyordum. Özür dilerim. Kurumlar Vergisi kanununun 5 inci maddesinin e fıkrasında var. e) Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı. Dikkat ederseniz burda iştirak hisselerinin satışından doğan kazançın %75 lik kısmının istisna edilebileceği yazıyor. Benim sorum burda gizli, kooperatif hisseside iştirak hisselerinin satışından doğan kazanç istisnasına tabi midir.

Cevap :
Sayın Çelik, Sizin yorumladığınız şekilde Kooperatif hissesinin istirak hissesi anlamının çıkamayacağı kanaatindeyiz.Konuya ilişkin maliyeden mukteza talep etmenizi öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 27.06.2012
Soru :
Üstadım kolay gelsin, 21/06/2012 tarihinde bir soru sormuştum cevap alamadım. Sorum Şöyleydi; Kooperatif hisse devir sözleşmesi ile alınan kooperatif hissesi, Bu hisse iştirak hissemidir, bu hissenin satışında oluşan karın şirket sermayesine eklenmesi halinde karın %75 ini kurumlar vergisinden istisna olma durumu varmıdır.

Cevap :
Sayın Çelik , Sistemimizde yanıtlanmamış sorunuz bulunmamaktadır.Kurumlar vergisi Kanunun 5 maddesi sayılan istisnalarda Kooperatif hisselerinden bahis edilmemektedir. Danışma Birim


 

Tarih : 05.06.2012
Soru :
iyi çalışmalar dilerim.tarımsal kalkınma kooperatiflerinin, kdv mükellefi bir şirkete tomruk faturası kesmesi durumunda kesilen faturada 9/10 kdv tevkifatı uygulanmalımıdır.teşekkürler.

Cevap :
Sayın Ergök, Tarımsal kooperatifin KDV Kanunu 17/1-a ya göre teslimleri KDV den istisna ise; tevkifat olmaz. Aksi durumda, Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan ve ilk madde-malzeme niteliğinde olan her türlü ağaç, tomruk, odun ile bunların önceden belirlenmiş ölçülerde biçilmesiyle elde edilen inşaatlık, doğramalık, marangozluk, mobilyalık ve benzeri kereste, mobilya ve kereste imalatı sonucu ortaya çıkan kırpıntı, çıta ve benzeri imalat artıkları ile odun artığı talaş teslimleri tevkifat uygulaması kapsamındadır. Kapsamdaki firmalar da tüm KDV mükellefleri ve 3.1.2/b bölümünde sayılan kurum ve kuruluşlardır. Dolayısıyla kesilecek fatura 9/10 tevkifatlı olacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 07.03.2012
Soru :
Merhaba, Kira gelirleri beyanı ile ilgili bir sorum olacaktı..Mükellefimiz daha önceden almış olduğu DEVREMÜLK ü 2011 yılında gidemediği için,Kooperatif tarafından bir başkasına kiralatmıştır..Buradan gelen kira geliri ise kooperatif ile mükellefimiz arasındaki anlaşmaya istinaden mükellefimize verilmiştir..Buradan elde edilen gelir kira geliri beyannamesinde gösterilecekmidir?..Teşekkürler

Cevap :
Sayın Şener, Bahsettiğiniz devre mülk kira geliri beyan edilecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 08.02.2012
Soru :
Kurumlar vergisinden ve kdvden muaf olan kooperatiflerin tasfiyeye girmesi halinde muafiyet şartları kalkar mı?Kurumlarvergisi,kdv,ba-bs mükellefiyeti açtırmak gerekiyormu?Teşekkürler

Cevap :
Sayın Yılmaz, Kurumlar Vergisi 4.maddesindeki muafiyet şartlarını taşıyan kooperatifler Kurumlar Vergisi ödemezler. Kurumlar vergisinden muaf olan mükellefler, muafiyetten yararlandıkları hesap döneminden itibaren Ba-Bs bildirim formu vermeyeceklerdir.(VUK 396 Nolu Genel Tebliğ). KDV ye tabi işlemleriniz var ise KDV yükümlülüğü yerine getirilecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 20.12.2011
Soru :
Konut yapı kooperatifi bina inşaat ruhsatını 03.07.2009(5904 sy kn.geçici 28.md) tarihinde önce aldığından dolayı üyelerine konut tesliminde kdv hesaplamayacağız.Bu durumda kooperatif, konut tesliminde üyelerine fatura düzenlemek zorunda mı ?

Cevap :
Sayın Geçici, Bahsettiğiniz yapı kooperatifinin üyelerine yapmış olduğu konut teslimlerinde fatura düzenlenmez. Kooperatif yönetimi üyelerinin ferdi işlemlerini tamamlayarak tapuda kat mülkiyeti tapusunun verilmesi kooperatif fesholunur. Danışma Birimi


 

Tarih : 10.11.2011
Soru :
Denetimini yapmakta olduğum 1350 üyeli yapı kooperatifi kdv ve kurumlar vergisin den istisna kapsamında olduğu için beyan vermemekte, bazı şirketler kooperatif alanı içerisine reklam vermek istemekte olduğundan kooperatif kurumlar ve kdv istisnasını bozmadan hangi yolu izlemek suretiyle şirketlerden reklam almayı kabul etmelidir.

Cevap :
Sayın Yıldız, Sizin de bahsettiğiniz gibi yapı kooperatifinin amacı dışındaki faaliyetinden elde etmiş olduğu kazanç vergi istisnasını bozmaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 07.09.2011
Soru :
Sayın danışmanım; 6 yıl gayri faal devam eden, konut yapı kooperatifimizi 2009 yılında tasfiye ettik. Üst kuruluşa üye olan kooperatimizin hiç bir faaliyeti olmadı. Kiradan dolayı yalnız muhtasar mükellefiyetimiz vardı. 2006 yılı için vergi dairesinden BA-BS formu istenmektedir. Bu konuda bilgilendi- rirseniz sevinirim.

Cevap :
Sayın Çelik, Kurumlar vergisi mükellefleri ile bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri faaliyetleri olsun veya olmasın Ba-Bs formunu vermek zorundadırlar. Hizmet veya mal alım satımı olmadığı zamanlarda bu formlar boş da olsa verilecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 09.08.2011
Soru :
KOLAY GELSİN... TASFİYE HALİNDEKİ KONUT YAPI KOOPERATİFİ,AKTİFİNDEKİ ARSAYI ORTAK DIŞINA SATMIŞTIR. BU NEDENLE KURUM VE KURUM STOPAJ İŞLEMLERİ YAPILACAKTIR... FAKAT,ARSANIN DEĞERİ AKTİFTE ÇOK DÜŞÜKTÜR(gerçek değerinin altında) ÜZRERİİZDEKİ VERGİ MALİYETİNİ BİRAZ OLSUN AZATLMAK ADINA,GAYRİMENKULUN MALİYET BEDELİNİ,ÜFE V.B ORANLARA ARTIRMA YAPABİLME İMKANIMNIZ VARMIDİR...

Cevap :
Sayın Korkmaz, Bahsettiğiniz Arsanın değerini istatistiki bir oranla değerlemeniz mümkün değildir. Kayıtlı değer ile satış değeri arasında oluşan kazanç vergilendirilecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 03.08.2011
Soru :
KOLAY GELSİN.... TASFİYE HALİNDE OLAN KONUT YAPI KOOPERATİFİ,AKTİFİNDE KAYITLI ARSA YI 3.KİŞİYE SATMIŞTIR.VE SON GENEL KURULDA FESİH KARARI ALINMIŞ VE KOOP.SİCİLDEN KAPATILMIŞTIR. ARSA SATMA DAN OLUŞAN GELİR DEN: 1.)Kurumlar vergisi tahakkuk edecektir. 2.)Ortaklarına dağıtacağı kardani,stopaj yapıp-v.d sine muhtasar beyn ile beyan edilecektir. 3.Arsa aktifte 10 yıldır kayıtlı olduğuğundan kdv den müstesnadır... tespitllerimin doğruluğunu ve yararlanacağım detay bilgi v.s verebilirseniz sevinirim.. TEŞEKKÜRLER..

Cevap :
Sayın Korkmaz, Yapı kooperatiflerinin aktifinde kayıtlı olan arsanın satışından elde edilen kazanç kurumlar vergisine tabidir. Elde edilen kazancın gerçek kişilere dağıtılması halinde %15 oranında gelir vergisi stopajı yapılacaktır. Kooperatifinizin KDV Kanunu 17/4-r madde hükmündeki koşullara uymadığın kanaatinde olduğumuzdan KDV hesaplanacaktır. Buna rağmen KDV konusunda İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığından mukteza talep etmenizi öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 09.06.2011
Soru :
Üstadım, konut yapı kooperatifimiz Kurumlar Vergisinden muaf. 50 yıl önce aldıkları arsayı satış kararı aldılar. İlk İktisap tarihi ile satış tarihi arasındaki değerlemeden sonraki Satış kazancımız Kurumlar Vergisi ve KDV kanunun tanınan istisna sürelerini aştığından herhangi bir vergi çıkmayakmıdır ? konu hakkında bilgi verirseniz seviniriz. İlginize teşekkürler. Saygılarımla.

Cevap :
Sayın Örki, Sorunuzda KVK 5.maddesi KDV Kanunu 17.maddesi ve GVK Mükerrer 80.maddesini karıştırdığınız anlaşılmaktadır. Kurumların aktiflerinde kayıtlı gayrimenkullerin satışından elde edilen kazançların %75 lik kısmı KVK 5.maddesindeki şartları taşıması koşuluyla kurumlar vergisinden istisnadır. Ayrıca bu istisna KDV 17/4-r maddesine göre de sözkonusudur. Kurumların aktiflerinde kayıtlı gayrimenkuller için değer artış kazancı hesaplaması yapılmaz. İstisna şartları sözkonusu değil ise elde edilen kazancın tamamı vergiye tabidir. Danışma Birimi


 

Tarih : 08.06.2011
Soru :
Sayın Üstat, Akaryakıt istasyonu işleten şirketimizden akaryakıt alan herhangi bir kooperatif tabi olduğu ilgili yasalara göre aldığı akaryakıtı üyelerine fatura edebilirmi edebilirse hangi şartlarda edebilir?Şirketimizin böyle bir durumda herhangi bir sorumluluğu ve yükümlülüğü doğarmı? Teşekkürler,

Cevap :
Sayın Şişmanoğlu, Akaryakıt satışı yaptığınız kooperatifin üyelerine ve başkasına aldığı akaryakıtı satmasının Vergi hukukuna göre bir yasaklaması yoktur. Ancak sorunuzu EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)iletmenizi öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 03.06.2011
Soru :
KONUT YAPI KOOPERATİFİ KONGRESİNİ YAPMIŞTIR.HER ÜYE YILLIK 1200,00TL ÖDİYECEKTİR.YEVMİYE KAYDININ YAPILMASINI RİCA EDERİM.SAYGILARIMLA

Cevap :
Sayın Mayatürk, Bilanço esasına göre defter tutan yapı kooperatiflerinde üyelerden alınan aidatlar 600 lü hesaplarda takip edilir. Danışma Birimi


 

Tarih : 26.05.2011
Soru :
beni sorum:yapı kooperatifi s.s 2005 yılından sonra hiç bir beyanname vermemişler ve vergi daireside resen kapatmış genel kurulunu yapabilmeleri için vergi dairesinde mükellef olduğlarının görünmesi gerekiyor. Bizim bu kooperatif için 6111 sayılı kanunda yararlanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz ve hangi beyannameleri(kdv muhtasar geçici vergivs) vermemiz gerekiyor.bu sure de hiç bir işlem yapılmamış . Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için başarılar dilerim Cevap: Sayın Öztürk, 2005 takvim yılı zaman aşımına uğradığı için 6111 sayılı Yasaya göre matrah artırımında bulunamazsınız. Danışma Birimi Benim sormak istediğim 2006-2007-2008-2009 yılları içindi. çünkü 2005 yılı ilgili işlemlerini yapmışlar. ve vergi dairesi 6111 sayılı kanunda yararlanın demişler. tekrar cevanız için teşekkür ederim

Cevap :
Sayın Öztürk, 2006-2009 Yılları için Kurum,KDV ve muhtasar için matrah artırımında bulunabilirsiniz.Ancak matrah artırımından önce vergi dairesi sicil servisinde mükellefiyeti aktif hale getirtmeniz gerekir. Danışma Birimi


 

Tarih : 25.05.2011
Soru :
beni sorum:yapı kooperatifi s.s 2005 yılından sonra hiç bir beyanname vermemişler ve vergi daireside resen kapatmış genel kurulunu yapabilmeleri için vergi dairesinde mükellef olduğlarının görünmesi gerekiyor. Bizim bu kooperatif için 6111 sayılı kanunda yararlanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz ve hangi beyannameleri(kdv muhtasar geçici vergivs) vermemiz gerekiyor.bu sure de hiç bir işlem yapılmamış . Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için başarılar dilerim

Cevap :
Sayın Öztürk, 2005 takvim yılı zaman aşımına uğradığı için 6111 sayılı Yasaya göre matrah artırımında bulunamazsınız. Danışma Birimi


 

Tarih : 12.05.2011
Soru :
Sayın üstadım, Kira gelirleri için yapmış olduğumuz harcamaların dışında , kooperatifin genel giderleri için yapmış olduğu harcamalardan dolayı yüklendiğimiz kdv indiirm konusu yapılabilri mi. Genel giderlerlle ilgili harcamalardan dolayı yüklenilen kdv nin indirilemeyip gider yazılacağı konusunda görüşler var. Bir de bu genel giderleri kira gelirlerinde düşebi lirimiyiz. Bu konuda kanuni dayanak gösterebilimisiniz. Teşekkür ederim.

Cevap :
Sayın Yaman, Sorunuz 12.05.2011 de aşağıdaki şekilde yanıtlanmıştır. Kooperatiflerin mülkiyetinde bulunan gayrimenkulleri kiraya vermeleri halinde kira gelirleri için düzenleyecekleri faturada %18 KDV hesaplayıp kiracıdan tahsil edeceklerdir. Kira gelirlerine ilişkin yapmış oldukları harcamalara ilişkin belgelerde gösterilen ve satıcılara ödemiş olduğunuz KDV leri tahsil etmiş olduğunuz KDV lerden indirebilirsiniz. Danışma Birimi


 

Tarih : 06.05.2011
Soru :
Merhaba Üstat, Müşterim Kooperatif hissesi alacaktır. Bu alım ile ilgili muhasebe kayıtları nasıl olacak? KDV Kanunu açısından uygulama nasıl olacak? VUK açısından uygulama nasıl olur? Teşekkürler.

Cevap :
Sayın Yurtsever, Müşteriniz Kooperatif hissesini şahsına almış ise vergi uygulamaları için yapılacak bir işlem yoktur. Kooperatif hissesi Ltd veya A.Ş alınmış ise 242 iştirakler hesabına borç, 100-102 hesaba alacak yazılacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 12.04.2011
Soru :
merhaba. yeni kurulmuş bir yapı kooperatifi henüz inşaat yapmıyor. sadece ortaklarından aidat topluyor. Benzin ve yemek gibi çeşitli giderleri oluyor. 1- toplanan aidatları hangi hesaplar ile muhasebeleştireceğiz. 2- yapılmış olan giderleri hangi hesaplarda takip edeceğiz.

Cevap :
Sayın Özdemir, Sormuş olduğunuz soruya ilişkin geniş ve örnekli makale ektedir. “YAPI KOOPERATİFLERİNDE MALİYET HESAPLAMA YÖNTEMLERİ VE DÖNEM SONU İŞLEMLERİ I GENEL AÇIKLAMALAR Kooperatifler Kanunu'nün 89. maddesinde "Kooperatiflerin muhasebe usulleri ve mecbur olarak tutacaktan defterler Ticaret Bakanlığı 'nca belirlenir. VUK'un bu hususlarla ilgili hükümleri saklıdır" denilmek­tedir. Bu hüküm karşısında, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre çıkartılan Tekdüzen Hesap Sistemi'nde belirtilen usul ve esaslara kooperatifler de uymak zorundadırlar. Çünkü, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri'nde ko­operatifler için herhangi bir istisna getirilmemiştir. Ülkemizde konut ve işyeri üretimi alanında büyük bir yer tutan yapı kooperatiflerince uygulanabilecek bir hesap planının olmayışı ve Tekdüzen Hesap Planında genel olarak kooperatif­ler için farklı bir uygulama öngörülmediğinden yapı kooperatiflerinde TMS'de belirtilen hesap planı açıklamaları ve tanımlarına uymayan birtakım hesapların kullanıldığı görülmektedir. Böyle bir durum TMS'den beklenen yararların ger­çekleşmesini geciktirmekte veya engellemektedir. Bilindiği gibi l No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'ne göre, "te­şebbüs ve işletmelerin kamu idare ve müesseselerine ait olması, hukuki du­rumlarının farklılığı, özel kanunlarının bulunması, vergi muafiyet ve istis­nalarından faydalanmaları" muhasebe usul ve esaslarına uymalarına engel değildir. Bu bakımdan kooperatiflerin de diğer ticaret işletmeleri gibi TMS'de belirtilen usul ve esaslara uymak zorunluluğu bulunmaktadır. Aşağıda yapı kooperatiflerinin inşaat işleri ile ilgili muhasebe işlemleri Tekdü­zen Muhasebe Hesap Planı çerçevesinde tartışılacak ve bazı önerilerde bulunu­lacaktır. IIYAPI KOOPERATİFLERİNCE İZLENECEK MALİYET TESPİT YÖNTEMİNİN SEÇİMİ VE MALİ TABLOLARIN DÜZENLENMESİ­NE İLİŞKİN ZORUNLULUKLAR 7 No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğinde, 1996 yılı aktif toplamı 50 milyar veya net satışlar toplamı 100 milyar lirayı aşan üretim ve hizmet iş­letmelerinin 1997 yılına ait muhasebe işlemlerini 7/A seçeneğindeki maliyet hesaplarına göre izleyecekleri; ayrıca, 1996 yılı aktif toplamı 300 milyar ve­ya net satışlar toplamı 750 milyar lira­yı aşan mükelleflerin 1996 yılına iliş­kin olup 1997 yılında verecekleri be­yannamelere temel mali tabloların ya­nı sıra ek mali tablolardan satışların maliyeti, nakit akım ve kar dağıtım tablolarını ekleyecekleri belirtilmiştir. Mali tabloları düzenlemek zorunda olan yani belirtilen hadleri aşan bü­tün işletmeler vergiden muaf olsun­lar veya olmasınlar dipnotlar dahil temel mali tablolarla birlikte ek ma­li tabloları da düzenlemek zorunda­dırlar. Yapı kooperatiflerinde satış söz konu­su olmadığı için maliyet hesaplama yönteminin seçiminde ve mali tablola­rın hazırlanması ve sunulmasında ak­tif toplam kriteri kullanılacaktır. IIIYAPI KOOPERATİFLERİ­NİN GELİR VE GİDERLERİNİN İZLENMESİNDE KULLANIL­MASI GEREKEN HESAPLAR AGELlRLERİN KAYDI Yapı kooperatiflerinin en önemli geliri kuşkusuz ortaklardan toplanan aidat­lardır. Ancak aidat gelirleri inşaat gi­derlerini karşılamak amacıyla toplan­maktadır. Diğer gelirler arasında; ban­kalara yatırılan paralar için tahakkuk ettirilen faiz ve benzeri menkul kıymet gelirleri, üyelerden geç yatırılan aidat borçlan için hesaplanan gecikme faiz­leri, bağışlar, üyeliğe daha sonra kabul edilen ortaklardan alınan değer artışı farkları, kooperatife ait demirbaşlar ile ihtiyaç fazlası inşaat malzemeleri ve artıklarının satılmasından elde edilen gelirler ile genel giderleri karşılamak için ortaklardan alınan ortak gider pay­lan sayılabilir. Bu gelirler içinde inşaat giderleri için toplanan aidat gelirlerinin durumu diğer gelirlerden farklıdır. Bu gelirler ortaklara ileride teslim edilecek konutların bedeli karşılığı bir nevi avans olarak alınmakta olup, inşaat gi­deri için harcanır. Hesap Planında yapı kooperatiflerinin ortaklarından aldıkları aidatlann han­gi hesaplarda izleneceği konusunda da bir belirleme yapılmamıştır. Yapı kooperatiflerinin diğer koopera­tiflerden farklı bir yanı bulunmakta­dır. Bu tür kooperatifler konut ve iş­yerleri tamamlanıp ortaklara dağıtım yapılınca tasfiye edilmektedirler ve ömürleri inşaat süresi ile sınırlıdır. Konut yapı kooperatiflerinde konutlann ortaklar adına tescil edilmesiyle kuruluş amacına ulaşılmış sayılır ve dağıtılır. Konut kooperatiflerinde yapı kullanma izninin alınmasını müteakip en geç bir yıl içinde ortaklann kat mülkiyetine geçme işlemlerinin sonuçlandınlması gerekir (1163 Sayılı Kanun Md. 81). Kooperatiflerin sermayesi çok sınırlı olup, inşaat maliyeti ortaklardan alı­nan aidatlardan karşılanmaktadır. İn­şaat gideri için ortaklardan alınacak aidatlann hangi hesaplarda izleneceği konusunda da farklı görüş ve uygula­malar bulunmaktadır. Bir görüşe göre kooperatif ortaklarından alınacak in­şaat gider paylan da sermayenin bir unsuru olup, sermaye yedekleri ara­sında izlenmesi gerekir. Aidatların alınan avan


 

Tarih : 21.03.2011
Soru :
Kurumlar vergisinden muaf yapı kooperatifimiz, kendine ait olan yerini site yönetimine kiralamak istiyor.Yapı kooperatifi fatura kesip bu faturada kdv ve stopajı gösterecek mi? Bu durum yapı kooperatifinin muaflığını bozar, kurumlar,kdv,geçici vergilerden mükellefiyet doğarmı? Site yönetiminin de stopaj mükellefiyeti hariç başka yapması gereken bildirim var mı? Teşekkür ediyorum.

Cevap :
Sayın Yakın, Yapı Kooperatifi sahibi olmuş olduğu bağımsız bölümleri kiralaması halinde elde edilen kazanç kurum kazancı olacaktır. KDV ve stopaj gösterecektir. Ancak, yapı kooperatifinin kira geliri dışında geliri olmaması koşuluyla geçici ve yıllık beyanname vermeyecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 08.02.2011
Soru :
taşıma nakliye işi ile uğraşan kooperatifimizin bazen araç satışı olmaktadır.araç satışlarında ise zarar oluşmaktadır.arç satışından kaynaklanan bu zararı 689 hs. takip ediyoruz. 689 hesapta aynı zamanda vergi cezaları gecikme zamları alt hesapta takip ediyoruz. kanunen kabul edilmeyen giderlerde araç satşından olan zararları dönem karına eklememiz gerekiyor mu yoksa sadece vergi cezaları-gecikme zammı -trafık cezası gibi k.k.e.g eklemek gerekiyor.

Cevap :
Sayın Demirci, Tek düzen hesap planında 689 hesap diğer olağan dışı giderleri ifade eder. 689 hesap kanunen kabul edilmeyen giderler hesabı değildir. Siz kanunen kabul edilmeyen giderlerinizi bu hesabın altında bir alt hesap açarak takip ediyorsanız yıllık beyannamede sadece kanunen kabul edilmeyen giderlerinizi matraha ilave edeceksiniz. Kanunen kabul edilmeyen giderler hesap planında ilgili gider sınıflarının altında veya ilgili gider hesaplarında (bu durumda nazım hesaplarda da izlenmesi önemlidir.) kayda alınarak ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılır, geçici veya yıllık beyannamelerde ise ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılan bu giderler mali kara ulaşırken KKEG olarak vergi matrahına ilave edilir. Danışma Birimi


 

Tarih : 30.12.2010
Soru :
Merhabalar, danışmak istediğim konu Kooperatiflerle ilgili. sınırlı sorumlu X yapı kooperatifi diye 1989 yılında kurulmuş bir kooperatif kurulduğu tarihlerde kurumlar beyannamesi verilmiş fakat daha sonra bu güne kadar beyannameleri verilmemiş. Gayri faal bir kooperatif. kısaca kooperatif hakkında bilgi vermek istiyorum size. 96 kişilik üyesi olan , arsa kooperatif üstüne kayıtlı değil her bir ortağın kendi adına kayıtlı fakat tapuları mevcut değil zaten mahkemelik durumdalar tapu alamıyorlar birleşip kooperatif kurulmasının da sebebi anladığım kadarıyla birlikte hareket ederek sahip oldukları arsa dönümlerinin tapularını alabilmek. Dava 11 yıldır sürüyor.Kooperatifin çalışanı yok.sadece düzenli olarak genel kurul toplantıları yapılıyor.yönetim kurulu veya herhangi birine maaş veya başka bir ödeme sözkonusu değil kooperatifler kanununu okudum fakat bu konu ile ilgili bir şey göremedim. sizden ricam hangi durumlarda kooperatiflerde kurumlar vergisi verilmez

Cevap :
Sayın Karaahmetoğlu, KVK 4(1)-k hükmündeki şartlara göre kurumlar vergisi beyannamesi verilip verilmeyeceğini incelemeniz gerekir. Konuya ilişkin olarak yayımlanan 1 Sayılı KVK Genel Tebliğinde detaylı açıklama bulunmaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 23.11.2010
Soru :
sayın ilgili inşaat şirketimiz var.müteahhitlik yapıyoruz.yapı denetim firması ruhsat sahibi olan firmaya fatura kesiyor.ruhsat sahibi ile aramızdaki sözleşmemizde yapı denetim işlemlerinin bizim yani müteahhit tarafından karşılanağı maddesi var. kararsız kaldım cezalık bi durum çıkmaması açısndan bilgi alabilirmiyim. bu ruhsat sahibine düzenlenen faturaları inşaat maliyete ataıp kdv sini indirim konusu yapabilirmiyiz.yapı denetim şirketinde kdv oranı nedir.%1 den düzenlemiş ruhsaat sahibi kooperatife doğrumudur tevkifat olmalımı ,?2 konu hakkında bilgi labailirmiyim. teşekkürler

Cevap :
Sayın Ulucak, Gelir ve Kurumlar Vergisi kazancın tespitinde yapılan giderler vergi mükellefi adına düzenlenmiş fatura ve benzeri vesikalara göre yapılır. Özel anlaşmalar bu kuralı bozamaz. Danışma Birimi


 

Tarih : 03.11.2010
Soru :
Bir limited şirket mükellefimiz fabrika inşa etmek üzere kooperatif hisseli bir arsa satın aldı bu arsaya elektrik, yol ve su getirilebilmesi için kooperatife aylık 5000 tl ödeniyor. Ödenen bu 5000 tl yi hesap planında hangi hesaba atabiliriz.

Cevap :
Sayın Yeni, Kooperatif üyesi olan LTD şirketin kooperatife yaptığı ödemelerin detayına bakılmaksızın üye aidatı veya katılım bedeli olarak 258 hesapta muhasebeleştirilmesi gerekir. Danışma Birimi


 

Tarih : 18.10.2010
Soru :
31.05.2007 tarihinde alınan dairenin tapu değeri 14.000 tl dır. Bu daireyi şimdi 110.000 tl ye satmak istiyoruz değer artış kazanç yönünden durum ne olur vergilendirilmesi gerekiyor ise vergi matrahını hesaplarken alışın bugünkü maliyetini bulmamız gerekirmi.Ayrıca dairenin alındığı kooperatif sahibi kooperatif üyeliği devam edenlerin dairesini satmaları neticesinde oluşan değer artış kazancını beyan etmesine gerek yok demiş böyle bir durum söz konusumu.CEVAPLAMANIZ DİLEĞİYLE TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap :
Sayın Altunışık, Bahsettiğiniz dairenin satışından elde edilen kazanç değer artış kazancı olacaktır. Değer artış kazancının hesaplanmasına ilişkin örnekli açıklamamız web sayfamızda mevzuat bölümü-2010 mali rehberinde bulunmaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 15.09.2010
Soru :
iyi günler yapı denetim şirketinin yapı kooperatifine kestiği fatura da kdv oranı ne olmalıdır?ayrıca tevkifat uıygulaması var diye biliyorum.kısaca bilgi verirmisiniz.kdv oranı konusunda ve tevkifat hakkında teşekkür ederim

Cevap :
Sayın Özen, Yapı Denetim firmalarının vermiş olduğu hizmette hesaplanacak KDV oranı %18 dir KDV 93 ve 99 Nolu Genel tebliğlerinde açıklandığı üzere ;Yapı denetim hizmeti alanlar ödedikleri KDV den 1/2 oranında stopaj yapacaklardır. Danışma Birimi


 

Tarih : 14.09.2010
Soru :
Üyelerine bir mesken sağlamak amacı ile kurulmuş bir yapı kooperatifi kooperatifler üst birliğine üye olmadığı için kurumlar vergisine tabi tutulmuş. Enflasyon düzeltmesi ile ilgili yasa çıkınca, vergi dairesine kooperatifin kar amacı ile kurulmadığını bu yasa kapsamına girmemesi gerektiği hususu sorulmuş, vergi dairesi kurumlar vergisi mükelleflerinin bu kanun kapsamında olduklarını söyleyerek, enflasyon düzeltme işleminin yapılması gerektiğini söylemişlerdir. Buna göre enflasyon işlemi yapılmış ve kayıt altına alınmıştır. Burada arsanın değerlenmesinden dolayı oluşan fark geçmiş yıllar karları hesabına kaydedilmiştir. Bunu sermayeye ilave etmek istediğimizde Ticaret Bakanlığı yetkilileri kooperatiflerin sermaye arttıramayacaklarını söylemişlerdir. Bu durumda kooperatif tasfiyesinde geçmiş yıllar karları hesabını ne şekilde kapatacağız. Lütfen bu konuda ilginizi rica ederim.

Cevap :
Sayın Ece, Bahsettiğiniz konu Kooperatiflerin mevzuatını düzenleyen TTK ve Vergi hukukunda çelişki olarak görülmektedir.Konunuzun hukuki bir belgeye dayandırmak için Maliye Bakanlığından mukteza alıp işlem yapmanızı öneririz.Bizim yorumumuz Yapı kooperatiflerinin Enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan geçmiş yıl karlarının dağıtılması halinde K.V tabi olacağı yönündedir.Bu görüşümüz sizi bağlamasın yukarıda da belirttiğimiz gibi mutlaka mukteza alınız.


 

Tarih : 16.07.2010
Soru :
S.S. YAPI KOOP.VAR. YÖNETİM KURULU ÜYESİ 5 ADET VE GENEL KURULDA ALINAN KARAR GEREĞİ AYDA 1000. BRÜT HAKKI HUZUR ALIYORLAR AYRICA KOOPERATİFİN SİGORTALI 4 ADET DE DAİMİ İŞÇİSİ VARDI TEMMUZ AYINDA 2 ADET DAHA SİGORTALI İŞCI GİRİŞİ YAPILDI BU DURUMDA SORUM ŞU 1- ÜÇ AYDA BİR VERDİĞİMİZ NUHTASAR BEYANNAME GENE ÜÇ AYDA BİR VERİLEBİLİRMİ 11 KİŞİ OLDUĞU İÇİN TEMMUZ AYINDA AYLIK VERİLMEYE DÖNERMİ 2- ÇALIŞAN 11 KİŞİ OLUNCA NET ÜCRETLER ELDEN ÖDENEBİLİRMİ YOKSA BANKA İLE Mİ GÖNDERİLECEK. YANİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İŞÇİ SINSFINA Mİ GİRİYOR.TEŞEKKÜRLER

Cevap :
Sayın Gültaş, Muhtasar Beyannamelerin aylık yerine 3 aylık verilebilmesi koşulu GVK 98.maddesinin son fıkrasında çalışan hizmet erbabı sayısının 10 ve daha az olanlar şeklinde düzenlenmiştir. Huzur hakkı ödemesi alan kişiler şirket çalışanı değildir. Dolayısıyla muhtasar beyannameyi 3 ayda bir verebilirsiniz. Ücretlilere yapılacak maaş ödemesi 10 ve üzerindeki kişi sayısına endeksli olup ödemeler bankadan yapılacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 11.06.2010
Soru :
sayın üstadım : gerçek kişi 25 yıl önce kooperatife üye olmuş ve halen aidatlarını ödemektedir.kaba inşaatı bitmiş Ancak 2009 yılında 0 değerle kat irtifaklı tapu verilmiştir.kişi ilgili daireyi 5 yıldan önce satarsa değer artışı kazancına tabi olacakmıdır.teşekkür ederim.

Cevap :
Sayın Aktay, Kat irtifaklı tapuda sıfır değer bildirilmiş olması kooperatifteki üyeliğinizin maliyeti sıfır demek değildir. Kooperatife yapmış olduğunuz ödentilerin toplamı sizin arsa payınızın maliyet bedelidir. 2009 tarihinden sonra 5 yıl içinde satmanız halinde maliyet ve satış arasındaki kazanç değer artış kazancıdır. Değer artış kazancının hesaplamasına ilişkin örnekli açıklamamız 2010 Mali Rehberimizde bulunmaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 17.05.2010
Soru :
BEN BİR S.S.YAPI KOOPERTİFİ İYESİYİM.AYNI ZAMANDA DA KOOPERATİFİN DENETÇİSİYİM.KOOPERATİFİN MUHTASAR. KURUM GEÇİCİ VERGİ. KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMELERİNİ VE BA.BS FORMLARINI BEN ŞİFREMLE GÖNDEREBİLİRMİYİM.SORUM ŞU 1-BU İLETİŞİM İÇİN KOOPERATİFTEN MAKBUZ KARŞILIĞI BİR ÜCRET ALABİLİRMİYİM ALABİLİRSEM ODA TARİFESİ NEDİR 2-BİR ÜCRET ALABİLİRSEM KOOPERATİFLE BİR SÖZLEŞME YAPMAM LAZIM MI 3-1163 SAYILI KOOP..5520 SAYILI KURUMLAR KANUNUNA GÖRE YORUMLANMASI TEŞEKKÜRLER.

Cevap :
Sayın Gültaş, Yapı kooperatiflerinin Kurumlar Vergisi mükellefi olmaları dolayısıyla meslek mensubu olarak kooperatifle yapacağınız mesleki sözleşme gereği tüm beyannameleri gönderebilirsiniz. 2010 yılı defter tutma asgari ücret tarifesi web sayfamızda mevcut olup ücretinizi tarifedeki konuma göre tespit edebilirsiniz. Danışma Birimi


 

Tarih : 19.03.2010
Soru :
İyi günler... Su ürünleri kooperatifi 04 ocak 2010 dan itibaren ticari faaliyete başlayarak vergi dairesinden kdv,stopaj, geçici vergi ve kurumlar vergisi yönünden mükellefiyet açtırdı. Ticari faaliyet gelirlerinin haricinde ortaklardan bağış almaya devam ediyor. Bu bağışları muhasebe hesabında nasıl izleyebiliriz ve bu gelirler vergiye tabimi? kdv ve geçici vergi yönünden açıklarsanız sevinirim.

Cevap :
Sayın Kalaycıoğlu, Bahsetmiş olduğunuz kooperatifin kurumlar vergisi mükellefiyetini tesis ettirdiğinize göre ticari faaliyetlerin dışında üyelerinin yaptığı bağışın tanımlaması vergi hukukunda yer almamaktadır. Bağış, dernek ve vakıflar tarafından kabul edilen bir gelir çeşididir. KV mükellefi olan kooperatifler ne ad altında olursa olsun (sizin söyleminize göre bağışlar dahil) bu gelirler için KDV li fatura düzenlemesi gerekir. Danışma Birimi


 

Tarih : 10.02.2010
Soru :
Konut kooperatiflerine ait arsalar emlak vergisinden muaf mı muaf ise belediye emlak vergisi tahakkuk ettirdi bunun için ne yapmamız gerekiyor..Teşekkürler..

Cevap :
Sayın Arı, 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu 4.maddesindeki daimi muaflıklarda, 5.maddesindeki geçici muaflıklarda konut kooperatiflerinin sahip oldukları arsaların emlak vergisinden muaf olduğuna ilişkin bir düzenleme mevcut değildir. Dolayısıyla belediyelerin yapmış olduğu işlem doğrudur. Danışma Birimi


 

Tarih : 28.01.2010
Soru :
Kolay gelsin. Bir konut yapı kooperatifinde genel giderler için ortaklardan toplanan paralar gelir hesaplarındamı yoksa ortaklara borçlar hesabında mı takip edilmeli.Eğer ortaklara boröçlar hesabı kullanılacaksa bu hesaplarda gözüken borç rakamları nasıl kapatılacak. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

Cevap :
Sayın Güngörmüş, Konut kooperatifinin üyelerinden ne isim altına tahsilat yaparlarsa yapsınlar kooperatifin gelir hesapları içinde yer alacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 13.01.2010
Soru :
sayın Yetkili öncelikle iyi çalışmalar dilerim. 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nun 93/2.maddesinde "Her nevi defterlerin ve anasözleşmelerin tasdiki ve açılış tasdiklerine sayfalarının mühürlenmesi her nevi harçtan ve Damga Vergisinden muaftır" denmektedir. Öte yandan gerek Harçlar Kanunu gerekse bu kanuna bağlı 2 sayılı tarife uyarınca da hem defter tasdikleri hemde ana sözleşme tasdiki için harç hesaplanması gerektiği hüküm altına alınmış. Bu durumda yeni kurulacak olan bir kooperatif için tasdik ettirecek defter ve anasözleşmeler üzerinden noter harcı alınıp alınmayacağı konusunda hem bende hemde konuyu görüştüğüm noterde bazı tereddütler oluştu. Bu durumda yeni krulan bir kooperatifin defter ve anasözleşme tasdikinde harç alınacak mı yoksa alınmayacak mı? Teşekkürler

Cevap :
Sayın Göktürk, Bahsettiğiniz harçların noterler tarafından tahsil edileceği kanaatindeyiz. Tereddütünüzün giderilmesi için İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürlüğünden mukteza almanızı öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 11.01.2010
Soru :
Sayın İlgili, sorularım Kooperaftifler hakkında; 1)- Yapı Koop.(işyeri, konut), "Kurumlar Vergisi" yönünden; muafiyet koşulları, muaf. başlaması-bitişi, Sorumluluklar (bey. v.b.) nelerdir? 2)- 1)- Yapı Koop.(işyeri, konut), "KDV" yönünden; muafiyet koşulları, muaf. başlaması-bitişi, Sorumluluklar (bey. v.b.) nelerdir? 3)- KDV muafiyeti olan Yapı Koop. aldıkları faturalardaki, KDV tutarının, Muhasebe Kaydı (matrah, KDV, g.toplam) nasıl olmalıdır? 4)- Kooperatifler (özellikle; konut, işyeri) ile ilg.Güncel tüm mevzuat ve muhasebe uygulamalarını görebileceğimiz bir kaynak tavsiye edebilir misiniz? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap :
Sayın Kadız, Bahsettiğiniz kooperatiflerde KDV istisnası sözkonusu değildir. Konut Yapı Kooperatifleri KVK 4(1)-k bendi hükümlerine göre ilgili fıkradaki şartların oluşmasına bağlı olarak kurumlar vergisi muafiyeti sözkonusudur. Konuya ilişkin olarak 1 nolu kurumlar vergisi genel tebliğinden faydalanabilirsiniz. Danışma Birimi


 

Tarih : 28.12.2009
Soru :
Üstadım: Bir taşıma kooperatifimiz var. Kooperatif öz mallarına yaptırdığı taşımalar ve üyelerine sunduğu taşımalar dolayısıyla kdv beyannamasi vermekte ve kdv tahsil etmektedir. Yalnız koopetarifin üye aidatlarının k.d.v. tabii olup olmayacağı hususunda tam olarak karar verememekteyiz. Sizce kooperatif toplamış olduğu üye aidatlarına kdv uygulamalımı yok kdv den muaf tutup sadece aidat gelir olarakmı tahsilat yapmalıdır. İlgiliniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim smmm efraim sucuoğlu 0212 652 63 25

Cevap :
Sayın Sucuoğlu, Bahsetmiş olduğunuz taşımacılık kooperatifinin üyelerinden tahsil etmiş olduğu aidatların KDV'ye tabi olmadığını düşünüyoruz. Ancak işlemlerinize esas olmak üzere İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığından mukteza almanızı öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 11.11.2009
Soru :
Öncelilke cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Konu kooperatiflerle ilgili. Müşavirliğini yaptığımız bir koop. 2008 yılı sonuna kadar muafiyet şartlarını taşıdığından kurumlar vergisinden muaf tutulmuştu. 2009 yılında ortak dışı işlem yapması ve gelir elde etmesi nedeniyle kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis ettirdik.. Burada, ortak dışı işlemden elde edilen gelirleri doğal olarak beyan edip geçici vergi hesaplıyoruz. Ancak üyelerden 2009'da tahsil edilen (yönetim giderleri karşılığı) aidatları da beyana tabi gelir olarak dikkate alıp alamayacağımız konusunda tereddüt oluştu.(gelir tablosunda yönetim giderlerini ticari kazançtan düştüğümüze göre, bunların karşılığı ortaklardan tahsil edilen aidatların de gelir olarak eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz ) Kurumlar vergisi kanunu md.5/i bendi kapsamında fazla tahsil edilen ve ortaklara iadesi yapılan bir aidat mevcut değildir. Bu konudaki görüşlerinizi ve yasal dayanakları rica önemle ediyorum.. saygılar...

Cevap :
Sayın Şahin, KVK 5.maddesindeki istisna şartlarını kaybetmeniz durumunda KV mükellefiyetiniz sözkonusu olacaktır. Bu nedenle elde edilen gelirlerin gelir tablosunda yer alması gerektiği kanaatindeyiz. Danışma Birimi


 

Tarih : 14.10.2009
Soru :
Kooperatifimizde ait gayrimenkuller için kiralarda stopaj hesaplanıyor.Karşı taraf vergi mükellefi olduğu için fatura düzenleniyor.Sözleşmede bu durum yok. Kira bedeli+KDV yazıyor. Stopaj nasıl hesaplanmalı.Bir örnek verirmisiniz.

Cevap :
Sayın Yeşilyurt Kira kontratında tutar belirtilmişse bu tutar tevkifata tabi olan tutardır. Kira kontratında belirtilen tutar net diye belirtilmişse netten brüte hesaplama yapılarak brüt rakama ulaşılıp bu rakam üzerinden %20 stopaj yapılır. Danışma Birimi


 

Tarih : 28.08.2009
Soru :
kooparatifden dükkan kiraladığımızda kooperatifin bize kesmiş olduğu faturada hem kdv hem stopaj kesintisi yapılıyor. bu işlem doğrumudur hangi kanuna göre yapılıyor.

Cevap :
Sayın Avşar, Kooperatiflerin aktiflerinde kayıtlı gayrimenkullerin kiralanması işleminde KDV hesaplaması yapılması ve GV Stopajı yapılması doğru bir uygulamadır. Vergi Tevkifatı, KVK 15/(1)-b fıkrasına göre yapılmıştır. KDV hesaplaması ise KDV Kanunu 1.maddesine göre yapılmıştır. Danışma Birimi


 

Tarih : 07.08.2009
Soru :
TAŞIMA KOOPERATİFLERİNDE ÜYE AİDATLARINI KOOPERATİFİN GİDERLERİ OLARAK KULLANMAKTAYIZ.ALMIŞ OLDUĞUMUZ AİDATLAR KURUMLAR VERGİSİNE TABİ OLURMU? İYİ ÇALIŞMALAR

Cevap :
Sayın Demirtaş, Kurumlar Vergisi Kanununun 4(1)-k fıkrasına göer Taşımacılık kooperatifleri Kurumlar Vergisi mükellefidirler.Elde ettikleri gelirleri (Aidatlar dahil) kayıtlarına alırlar.Ticari kazancın tespitinde kabul edilen giderleride giderleştirmek suretiye sonuç hesaplarına ulaşırlar.Tek düzen hesap planına göre mali tablolarda oluşan kar üzerinden vergilendirilirler. Danışma Birimi


 

Tarih : 11.07.2009
Soru :
merhabalar kurumlar vergisine tabi olan(yapı ruhsatının kooperatif adına tescilli olmamasından) işyeri yapı kooperatifinin üyelerden toplamış olduğu aidatlar ile vade farkları için makbuz mu veya faturamı düzenlemeli

Cevap :
Sayın Karakütük, Aidatlar için makbuz vade farkları için fatura düzenlenmesi kanaatindeyiz. İşlemlerinize esas olmak üzere İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığından mukteza almanızı öneririz. Danışma Birimi


 

Tarih : 10.07.2009
Soru :
merhaba, kdv mükellefiyeti olmayan konut yapı kooperatifinin özel gücenlik hizmetleri alımında kdv kim tarafından beyan edilecektir.Kooperatife mükkellefiyet açtırılacakmıdır?

Cevap :
Sayın Aykırı, Sorumlu sıfatıyla KDV tevkifatı yapmak durumunda olan konut yapı kooperatifiniz 2 nolu KDV Beyannamesini vermesi gerekir. Bunun için vergi dairesinden sadece 2 nolu KDV Beyannamesi için süreksiz mükellefiyet tesis ettirmesi gerekir. Danışma Birimi


 

Tarih : 07.07.2009
Soru :
merhaba, 1-sigara alış ve satışlarında ba-bs düzenlenirken kdv hesaplanıp ayrıştırılacak mı? Yoksa alış fiyatı üzerinden mi bildirilecek? 2-Kdv mükellefiyeti olmayan bir konut yapı kooperatifin özel güvenlik hizmetleri alışında sorumlu sıfatıyla kdv beyan etme zorunluluğu varmıdır?

Cevap :
Sayın Aykırı, 1-Özel matrah kapsamında olsun ya da olmasın mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarına ilişkin Ba ve Bs bildirim formlarınızın, sadece KDV hariç tutarlar dikkate alınacaktır. Konuyla ilgili Bursa Vergi Dairesinin muktezası aşağıdadır. Detaylı bilgi için yararlanabilirsiniz. Ancak sizin için işlemlerinizde esas olmak üzere İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığından görüş almanızı öneririz. Tarih : 29.08.2008 Sayı : B.07.1.GİB.4.16.16.02-300-08- / 1566 Konu : Ön ödemeli hazır kart ve jeton satışı yapan ve ayrıca iş yerindeki kabinlerde telefon görüşmesi yaptırmak suretiyle hizmet veren mükellefin belge düzeni, alış ve satışlarının Ba ve Bs formlarında ne şekilde gösterileceği ve özel matrah şekli uygulaması ............................. SAN.TİC.LTD.ŞTİ. İlgi : ................... tarihli dilekçeniz. İlgide kayıtlı dilekçenizde, .................... Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün ..................... vergi kimlik numarasında işlem gördüğünüz, Türk Telekom Bayisi olarak faaliyet gösteren firmanızca ön ödemeli hazır kart ve jeton satışı yapıldığı ve ayrıca iş yerinizdeki kabinlerde telefon görüşmesi yaptırılmak suretiyle sayaca göre ücret alındığı belirtilerek, satılan telefon kartları için aylık olarak tek bir fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği, özel matrah kapsamındaki alış ve satışların Ba ve Bs formlarında ne şekilde gösterileceği, kabinlerde yapılan telefon görüşmelerinin özel matrah kapsamına girip girmediği ve belge düzeninin ne şekilde temin edileceği konularında Başkanlığımız görüşünün bildirilmesi istenilmektedir. Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232'inci maddesinde, “Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler : 1-Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara ; 2-Serbest meslek erbabına ; 3-Kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlara ; 4-Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere ; 5-Vergiden muaf esnafa. Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura almak mecburiyetindedirler. Yukarıdakilerin dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenlerden ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 600 YTL'yi geçmesi veya bedeli 600 YTL'den az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir." hükmü yer almaktadır. Anılan Kanunun 233 üncü maddesinde ise, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin fatura vermek mecburiyetinde olmadıkları satışları ve yaptıkları işlerin bedellerinin perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletlerinden herhangi biri ile tevsik olunacağı hüküm altına alınmıştır. Öte yandan, bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin mal ve hizmet alımları ile mal ve hizmet satışlarının 2008 yılı ve müteakip yıllarda bildirilmesinde uygulanacak usul ve esaslar ile bildirim hadleri 381 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır. Anılan tebliğin, “Bildirimlere İlişkin Hadler” başlıklı 1.2.1. inci bölümünde; 2008 yılı ve takip eden yıllara ilişkin mükelleflerin mal ve/veya hizmet alımları ile mal ve/veya hizmet satışlarına uygulanacak had 8.000 YTL (Yeni Türk Lirası) olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre, bir kişi veya kurumdan katma değer vergisi hariç 8.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve/veya hizmet alımları, “Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)” ile; bir kişi veya kuruma katma değer vergisi hariç 8.000 YTL (Yeni Türk Lirası) ve üzerindeki mal ve/veya hizmet satışları ise "Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)" ile bildirilecektir. Limitin altında kalan alış ve satış bedelleri toplamı ise “Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı” ( Tablo III ) bölümüne yazılacağı (Ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle yapılan satışların toplamı KDV hariç tutarlar olarak Tablo III'e dahil edilecektir) belirtilmiştir. Aynı tebliğin, 1.2.2. inci bölümünde ise; Bildirim verme yükümlülüğünde olan, ancak, tüm alış ve satışları belirtilen hadlerin altında kalan mükelleflerin, söz konusu formları Tablo II dışındaki tüm bilgileri doldurmak suretiyle verecekleri, bu bildirimlerinde limit altında olan tüm alışları için Ba formunun, limit altında olan tüm satışları için de Bs formunun Tablo III bölümünde yer alan "Diğer Mal ve Hizmet Bedeli Toplamı" alanlarının doldurulacağı açıklanmıştır. Diğer taraftan, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1/1'inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu, 20'inci maddesinde ise, teslim ve hizmet işlemlerinde katma değer vergisi matrahının bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedel olduğu hükme bağ


 

Tarih : 23.06.2009
Soru :
konut yapı kooperatifin sahibi olduğu arsayı kat karşılığı mütahhide vermesi karşılığında kdv hesaplaması ve kdv mükellefiyeti açtırması gereklimidir? Ayrıca kurumlar vergisi muafiyetini de kaybedermi?

Cevap :
Sayın Aykırı, Konut yapı kooperatifleri kooperatif tüzel kişiliğinin inşaatı yapması halinde ve de arsasının kendisinin olması şartıyla KDV ve KV Mükellefiyeti sözkonusu olmayacaktır. Ancak sizin kooperatifinizin durumunda olan kooperatifler muafiyet şartları ihlal edildiği için işlem kurum kazancını gerektiren bir hale dönüştüğünden KV Muafiyeti ortadan kalkmakta, dolayısıyla KDV mükellefiyeti de sözkonusu olmaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 05.05.2009
Soru :
yapı kooperatiflerinde tasfiye işlemleri nasıl gerçekleşiyor.tasfiye işlemleri için hangi kurumlara hangi evrak listesinin verilmesi gerekiyor.Teşekkürler..

Cevap :
Sayın Sarı, Yapı kooperatifleri KV Kanunu 2.maddesinde belirtilen kooperatif türlerine girmesi nedeniyle KVK'nun 17.maddesine göre tasfiye işlemleri yapılacak, ayrıca 1163 Sayılı Kooperatif Kanununa tabi olması sebebiyle söz konusu kanun hükümlerine ve kooperatif ana sözleşmesi hükümlerine göre tasfiye işlemleri yapılır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için yapı kooperatifi genel kurulunca karar alınması gerekir. Genel kurula hükümet komiseri olarak Sanayi Ticaret İl Müdürlüğünden komiser tayini istenir. Ve Genel kurulda alınan kararların Ticaret Sicilde tescili ile tasfiye süreci başlar. Yukarıda bahsettiğimiz kanunlara göre tasfiye süreci tamamlandıktan sonra kooperatifin hükmi şahsiyeti ortadan kalkar.


 

Tarih : 28.03.2009
Soru :
iyi çalışmalar,benim sorum yapı koop.de yönetim kurulu üyesi olan ve bağımsız çalışan smmm kooperatifin muhasebesini tutabilir mi?

Cevap :
Sayın Toprak, Sorunuzda bahsettiğiniz konuyla ilgili herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 18.03.2009
Soru :
iyi günler.tüketim ile ilgili bi kooperatif mükellefim var.hesaplarda sermaye olarak 2000 tl gibi bi rakam gözükmekte ticaret odasında da böyle kayıtlı bulunmakta 31/12/2008 itibari ile.mevcut sermayenin 5000 tl nin altında olması ne derece doğrudur.(mükellefi 2008 başında aldım daha önceden böyle kayıtlı idi bi düzeltme yapmalımıyız) şimdiden saolun

Cevap :
Sayın Ziyal, TTK'ya göre LTD ve A.Ş.lerde asgari sermaye söz konusu olup kooperatiflerde asgari sermaye söz konusu değildir. Danışma Birimi


 

Tarih : 04.03.2009
Soru :
merhaba, işi terk etmiş bir mükelleften alınan 2.el yazarkasada %5 gelir vergisi tevkifatı (stopaj) kesintisi yapacakmıyız, yapmayacakmıyız? (Ekteki muktezanında gözönüne alınarak cevaplandırılması.) T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13- Konu: İkinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımında, gider pusulası düzenlendiğinde, gelir vergisi kesintisinin olup olmadığı hk. İlgi :Tarihsiz dilekçeniz. İlgide kayıtlı dilekçenizde, bilgisayar alış-satış işi ile iştigal ettiğinizi, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi aldığınızda, gider pusulası tanzim ettiğinizde, stopaj kesintisinin olup olmadığını sormaktasınız. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3946 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değişik “Vergi tevkifatı” başlıklı 94. maddesinde; “Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” denilmektedir. Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13.bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden” gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir. Bu hükümlere göre, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için “gider pusulası” düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir. Öte yandan, söz konusu emtiaların gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınması halinde ise, Gelir Vergisi Kanunu’nun 37.maddesindeki ticari kazanca ilişkin genel hükümlere göre “fatura” düzenlenerek işlem yapılması gerekir. Bilgi edinilmesini rica ederim. Başkan a. Grup Müdür V.

Cevap :
Sayın Özmen, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının vermiş olduğu görüşe katılıyoruz. Esnaf muaflığından yararlanmayan sade yurrtaşlardan alınan mal ve hizmetlerde Gelir Vergisi Stopajı söz konusu değildir. Danışma Birimi


 

Tarih : 26.02.2009
Soru :
sayın yetkili, kooperatiflerin BA BS verip vermeyeceği ile ilgili ayrım nasıl yapılmaktadır, hangi kooperatfiler BA BS vermelidir, aşağıdaki özelgeyide göz önünde bulundurarak cevaplarsanız memnun olurum, teşekkürler. T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı (Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü) Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02/32Mük257- Konu : Kooperatiflerin Form Ba ve Form Bs bildirim formlarını verip vermeyecekleri hakkında. .......................... GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE İlgi: ../../2007 tarihli ve ………………………………….. sayılı yazınız. İlgi yazınızda; ……. Vergi Dairesi Müdürlüğünün ………… vergi numaralı mükellefi ……………. Yapı Kooperatifi tarafından Başkanlığımıza hitaben verilen ve bir örneği ilgi yazınız ekinde alınan ../../2007 tarihli ve …. sayılı dilekçede belirtilen hususlar hakkındaki Müdürlüğümüz görüşü aşağıdaki gibidir. Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve mükerrer 257 nci maddelerinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye dayanılarak 17/08/2006 tarihli ve 26262 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 362 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını “Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)” ile; mal ve hizmet satışlarını ise “Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)” ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getirilerek bildirimde uygulanacak usul ve esaslar belirlenmiştir. Diğer taraftan 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 89 uncu maddesinde; “Kooperatiflerin, kooperatif birliklerinin, kooperatif merkez birliklerinin ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğinin muhasebe usulleri ve mecbur olarak tutacakları defterler Ticaret Bakanlığınca belirtilebilir. Vergi Usul Kanununun bu hususlarla ilgili hükümleri saklıdır.” hükmü yer almaktadır. Vergi Usul Kanununun “Defter tutacaklar” başlığını taşıyan 172 nci maddesi ile defter tutma mecburiyetinin uygulanmayacağı gerçek ve tüzel kişilerin sayıldığı “İstisnalar” başlıklı 173 üncü maddesinde kooperatifler sayılmamakla birlikte, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun yukarıda yer alan 89 uncu maddesine istinaden çıkarılan ve 28/11/1973 tarihli ve 14726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kooperatifler, Kooperatif Birlikleri, Kooperatif Merkez Birlikleri ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Muhasebe Yönetmeliğinde; kooperatiflerin Vergi Usul Kanununun 182 nci maddesi gereğince tutulması zorunlu olan defterleri tutacakları düzenlemesine yer verilmiştir. Vergi Usul Kanununun 182 nci maddesi ise bilanço esasına göre tutulacak defterlere ilişkin hükümleri içermektedir. Buna göre 362 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Ba ve Bs bildirim formalarının verilmesi zorunluluğu yalnızca bilanço esasına göre defter tutmaya bağlandığından ve kooperatifler bilanço esasına göre defter tutmak zorunda olduklarından, anılan Tebliğde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde Ba ve Bs bildirim formlarının verilmesi gerekmektedir. Bilgilerinize arz ederim. ************************************** KOOPERATİFLERİN “ÜST BİRLİĞE GİRME” KOŞULU VE KURUMLAR VERGİSİ MUAFİYET DURUMLARI 21.06.2006 tarihinde yürürlüğe giren Kurumlar Vergisi Kanunu ile vergi sistemimize yeni değişiklikler getirilmiş, bazı uygulamalarda da yeniden düzenlemeler yapılmıştır. Yeni düzenlemeler arasında kooperatiflere ait hükümler de yer almaktadır. Kooperatiflerin kurumlar vergisi mükellefiyet durumları ve bazı kooperatif türlerinin doğrudan mükellef kapsamında sayılması bu düzenlemelerin başında gelmektedir. Bu yazımızda bu noktalarda oluşan yeni düzenlemelerin getirdiği tartışmalı konulardan biri olan kurumlar vergisinden muaf olması için kooperatiflerin “üst birliğe üye olma” koşulunun halen geçerli olup olmadığı açıklanmaya çalışılacaktır. A. Yasal Düzenleme 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 4. maddesinin (1) numaralı fıkrasının k) bendinde, tüketim ve taşımacılık kooperatifleri hariç olmak üzere, ana sözleşmelerinde sermaye üzerinden kazanç dağıtılmaması, yönetim kurulu başkan ve üyelerine kazanç üzerinden pay verilmemesi, yedek akçelerin ortaklara dağıtılmaması ve sadece ortaklarla iş görülmesine (yapı kooperatiflerinin kendilerine ait arsalarını kat karşılığı vererek her bir hisse için bir iş yeri veya konut elde etmeleri ortak dışı işlem sayılmaz) ilişkin hükümler bulunup, bu hükümlere fiilen uyan kooperatifler ile bu kayıt ve şartlara ek olarak kuruluşundan inşaatın bitim tarihine kadar yönetim ve denetim kurullarında, söz konusu inşaat işlerini kısmen veya tamamen üstlenen gerçek kişilerle tüzel kişi temsilcilerine veya bunlarla ilişkili olduğu kabul edilen kişilere veya işçi ve işveren ilişkisi içinde bulunanlara yer vermeyen ve yapı ruhsatı ile arsa tapusu kooperatif tüzel kişiliği adına tescil edilmiş olan yapı kooperatifleri kurumlar vergisinden muaf sayılmıştır. Dolayısıyla kooperatiflerin esas mukavelelerinde; - Sermaye üzerin

Cevap :
Sayın Özmen, Ankara Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen mukteza yerinde ve doğrudur. Ba Bs formlarının verilmesindeki kıstas, defter tutma şekline bağlanmıştır. Buna göre bilanço esasına göre defter tutan kooperatifler Ba-Bs formlarını vermek zorundalardır. Kooperatiflerin Kurumlar Vergisi veya başka vergilerden muaf olması bu bildirimin yapılmamasını gerektirmez. Danışma Birimi


 

Tarih : 04.02.2009
Soru :
ÜSTADIM İYİ GÜNLER KOOPERATİFİMİZDE BAZI ÜYELERİMİZ ZAMANINDA ÖDEME YAPMADIĞI İÇİN FAİZ HESAPLADIK VE NOTER VASITASIYLA İHTARNAME GÖNDERDİK. ŞİMDİ FAİZİN TAHAKKUKUNU YAPARKEN 131 BORÇ 642 ALACAK ŞEKLİNDE Mİ YAPACAZ, YOKSA 131 BORÇ 131 ALTINDA ÜYE FAİZ HESABI ŞEKLİNDE Mİ KAYIT YAPACAZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER, İYİ ÇALIŞMALAR.

Cevap :
Sayın Sözgün, Faiz tahakkukunu 131 borç (ilgili üyenin adı ile alt hesap açabilirsiniz)642 faiz gelirleri hesabına alacak kaydederek yapacaksınız. Danışma Birimi


 

Tarih : 02.02.2009
Soru :
İyi çalışmalar dilerim. Soru kooperatiflerde kurumlar vergisi muafiyeti ile ilgili. 2008 sonuna kadar tüm muafiyet şartlarını taşıyan bir kooperatif, 2009 ocak ayından itibaren stopaja tabi olmayan (brüt kira + kdv fatura kesilmektedir) GMSİ elde edecektir. Hem kira gelirlerini hem de üyelerden toplanan aidatları kısa süreli olarak (8-10 günlük)bankada değerlendirmektedir ve Faiz geliri elde etmektedir. Bu durumdaki kooperatif 2009 yılında muafiyet şartlarını kaybederek, kurumlar vergisi mükellefi olacak mıdır? Saygılarımla...

Cevap :
Sayın Şahin, Kooperatifin amacı dışında (esas gayesi dışında) bir gelir elde etmesi halinde muafiyeti kaybedeceğinden Kurumlar Vergisi mükellefi olacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 23.01.2009
Soru :
2007 yılında tarım kredi kooperatifinden gerçek kişi mükellef tarafından kiralanan işyerine kira bedeline kdv li faturası düzenleniyor 94. maddede kooperatiflerden kiralan gayrımenkuller stopaja tabidir ibaresi var muhtasar beyan ile ödeme yapılacakmı?

Cevap :
Sayın Çokçetin, Tarım Kredi Kooperatifinin yapmış olduğu işlem doğrudur. Bahsetmiş olduğunuz kooperatifler sadece kira geliri elde eden kooperatif türünde olursa GVK 94.maddesine göre tevkifat yapılır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin esas işlemi kendi yazsasında belirtilen kredi temini işidir. Sahibi bulunduğu gayrimenkullerin kiraya verilmesi halinde KDV'li fatura kesilmesi yerinde bir uygulamadır. Danışma Birimi


 

Tarih : 18.01.2009
Soru :
Merhaba Üstadım; Kurumlar vergisi mükellefi olan ( iktisadi işletme ) S.S. X kooperatifi..Tersane bölgesinde iş yapan değişik firma sahiplerinden oluşan üyeleri var.O bölgede iş yapan firmaların ortak kullandıkları alanların tamir bakım onarım vb. gibi hizmetlerini yapıyor. Soru : Üyelerden toplanan aidatlar için belge düzeni ne ile , gelir kaydı ve KDV durumu nasıl olmalı? Saygılar

Cevap :
Sayın Aydemir, Kurumlar Vergisi mükellefi olan iktisadi işletmelerin üyelerden toplamış olduğu, ismi ne olursa olsun tüm gelirler için KDV'li fatura tanzim edip satış hasılatlarına yazılacaktır. Danışma Birimi


 

Tarih : 14.01.2009
Soru :
SAYIN ÜSTADIM İYİ GÜNLER BENİM SİZE 3 SORUM OLACAK 1-KOOPERATİF OLARAK Bİ FİRMAYA TAŞERON OLARAK İNŞAAT İŞLERİMİZİ YAPTIRIYORUZ. AYRICA BİZİMDE ŞANTİYEDE YAPTIĞIMIZ GİDERLER VAR ŞİMDİ BU GİDERLERİ 170 NOLU HESAPTA MI YOKSA 258 NOLU HESAPTA MI İZLEYECEĞİZ ? BU SORUYU SORMAMDAKİ AMAÇ HERHANGİBİR İNCELEMEDE BİZE SORUN ÇIKAR MI? 2- TAŞERON FİRMAYA VERDİĞİMİZ AVANSLAR VAR. BU AVANSLARDAN DOLAYI STOPAJ ÖDEMEMİZ GEREKİYOR MU ? 3- STOPAJ ÖDEMEMİZ GEREKİRSE VERDİĞİMİZ AVANSIN ÜZERİNDEN Mİ STOPAJ ÖDEYECEZ YOKSA AVANSIN BRÜTÜNÜ BULUP O TUTAR ÜZERİNDEN Mİ ÖDEYECEZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER, ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM. SAYGILARIMLA

Cevap :
Sayın Sağra, İnşaat onarım işi kooperatif bünyesinde üyelerinize yapıldığı için 170 nolu hesapta takip etmeniz gerekir. Taşeron firmalara yapmış olduğunuz ödeme yıllara sari inşaat işi mahiyetinde ise (1 yıldan fazla), %3 stopaj yapılması gerekir. GVK 94/3 maddesinde yıllara sari inşaatlar için ödenen istihkak bedellerinden %3 tevkifat yapılacağı belirtilmektedir. (Avans olarak ödenenler dahil) Avans ödemelerinde net/brüt kavramı söz konusu olmayıp yapılan ödeme üzerinden tevkifat yapılır. Danışma Birimi (Not: Aynı soru stajyeriniz tarafından da sorulmuştur ve yanıtlanmıştır.Bilginize)


 

Tarih : 13.01.2009
Soru :
MERHABA BENİM SİZE 3 SORUM OLACAK 1-KOOPERATİF OLARAK Bİ FİRMAYA TAŞERON OLARAK İNŞAAT İŞLERİMİZİ YAPTIRIYORUZ. AYRICA BİZİMDE ŞANTİYEDE YAPTIĞIMIZ GİDERLER VAR ŞİMDİ BU GİDERLERİ 170 NOLU HESAPTA MI YOKSA 258 NOLU HESAPTA MI İZLEYECEĞİZ ? 2- TAŞERON FİRMAYA VERDİĞİMİZ AVANSLAR VAR. BU AVANSLARDAN DOLAYI STOPAJ ÖDEMEMİZ GEREKİYOR MU ? 3- STOPAJ ÖDEMEMİZ GEREKİRSE VERDİĞİMİZ AVANSIN ÜZERİNDEN Mİ STOPAJ ÖDEYECEZ YOKSA AVANSIN BRÜTÜNÜ BULUP O TUTAR ÜZERİNDEN Mİ ÖDEYECEZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA.

Cevap :
Sayın Sözgün, İnşaat onarım işi kooperatif bünyesinde üyelerinize yapıldığı için 170 nolu hesapta takip etmeniz gerekir. Taşeron firmalara yapmış olduğunuz ödeme yıllara sari inşaat işi mahiyetinde ise (1 yıldan fazla), %3 stopaj yapılması gerekir. GVK 94/3 maddesinde yıllara sari inşaatlar için ödenen istihkak bedellerinden %3 tevkifat yapılacağı belirtilmektedir. (Avans olarak ödenenler dahil) Avans ödemelerinde net/brüt kavramı söz konusu olmayıp yapılan ödeme üzerinden tevkifat yapılır. Danışma Birimi (Not: Sorunuzu yanında staj yaptığınız meslek mensubu da sormuştur, kendisine danışın.)


 

Tarih : 22.12.2008
Soru :
Bir kooperatifimiz 2007 yılında tasfiye kararı aldı ticaret odasına 1.2.3.ilanda yapıldı.Bir senedir tasfiye halinde......kooperatifi diye beyannamelerini veriyorum.2007-2008 bilançosu aktif-pasif 0(sıfır)18 Şubat 2009 da tamamen kapnacak;2009 yılı için defter tastiği yapmalımıyız.

Cevap :
Sayın Büyükyılmaz, Tasfiye süreci 2009 yılına sarktığı için 2009 yılına ilişkin bu ayın sonuna kadar (31.12.2008) defter tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Danışma Birimi


 

Tarih : 18.12.2008
Soru :
slm. SORUM KOOPERATİFLERLE İLGİLİ. 21754 1-KOOPERATİFİMİZ DAİRELERİ TESLİMETTİ TAPULARI VERDİK ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILIYOR HALA KURUMLARDAN MUAFMI? 2-KOOPERATİFİMİZE AİT BİR ÇAY BAHÇESİ BİRDE MARKET İMİZ VAR BUNU KİRAYA VERDİK , KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLURMUYUZ . KOOPERATİF STATÜMÜZ DEVAM EDERMİ. BURDAN GELEN KİRA PARALARNINI KOOPERATİF İÇİN KULLANIYORUZ. İYİ ÇALIŞMALAR AHMET TEMİZ

Cevap :
Sayın Temiz, Kooperatif sisteminden vazgeçip site yönetimine geçiş yapmanız gerekmektedir. Kiracılarınızdan elde ettiğiniz kira gelirlerinden (kooperatif olarak sadece geliriniz kiralardan ibaret ise) karşı taraf kira stopajı yapacaktır (%20). Yıllık kurumlar vergisi beyannamesi verilmeyecektir. Bununla ilgili vergi dairesine bilgi verilecektir. (Sadece kira geliriniz var ise kurumlardan muafsınız) Bu arada sorunuz 11.20 de yanıtlanmış olarak sistemde gözükmektedir. Danışma Birimi


 

Tarih : 17.12.2008
Soru :
slm. SORUM KOOPERATİFLERLE İLGİLİ. 1-KOOPERATİFİMİZ DAİRELERİ TESLİMETTİ TAPULARI VERDİK ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILIYOR HALA KURUMLARDAN MUAFMI? 2-KOOPERATİFİMİZE AİT BİR ÇAY BAHÇESİ BİRDE MARKET İMİZ VAR BUNU KİRAYA VERDİK , KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLURMUYUZ . KOOPERATİF STATÜMÜZ DEVAM EDERMİ. BURDAN GELEN KİRA PARALARNINI KOOPERATİF İÇİN KULLANIYORUZ. İYİ ÇALIŞMALAR AHMET TEMİZ

Cevap :
Sayın Temiz, Kooperatif sisteminden vazgeçip site yönetimine geçiş yapmanız gerekmektedir. Kiracılarınızdan elde ettiğiniz kira gelirlerinden (kooperatif olarak sadece geliriniz kiralardan ibaret ise) karşı taraf kira stopajı yapacaktır (%20). Yıllık kurumlar vergisi beyannamesi verilmeyecektir. Bununla ilgili vergi dairesine bilgi verilecektir. (Sadece kira geliriniz var ise kurumlardan muafsınız) Danışma Birimi


 

Tarih : 30.10.2008
Soru :
Sayın Üstadım, Tasfiye halindeki bir kooperatiften bir şirketin kat mülkiyeti tapusu çıkmış) daire almasında herhangibir sakınca var mıdır ? Saygılar.

Cevap :
Sayın Bilgin, Tapulaşma Kanununa göre Kat Mülkiyet Tapusu alınmış ise, alan kişi veya kurum, vergi mükellefi ise bilançosuna dahil edecektir. Danışma Birimi


 

Tarih : 06.10.2008
Soru :
merhabalar ve iyi çalışmalar; TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFLERİNİN öncelikle KDV kanunu ve diğer kanunlar karşısındaki durumu nedir? KDV BEYANI, MUHTASAR BEYANNAME, GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ vermeleri gerekmekte midir? İlgili kanun maddelerine göre yanıt verirseniz sevinirim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cevap :
Sayın Özer, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun 2/(2) maddesi uyarınca kooperatifler Kurumlar Vergisi Mükellefidir.Ancak Aynı Kanunun 4/(1) -k- bendi uyarınca maddede belirtilen şartların korunması halinde elde edilen kazanç kurumlar vergisinden muaftır.Aksi halde vergiye tabidir.Kurumlar vergisi muafiyeti olması halinde Geçici Vergi de söz konusu değildir.Kooperatifte çalışanların olması veya kira ödemesi, S.Meslek ödemesi gibi tevkifata tabi işlemlerin olması halinde muhtasar beyanname verilecektir.KDV Kanununun 1. Maddesine göre kooperatifin yapmış olduğu teslimlerin KDV'ne tabi olduğunu düşünmekteyiz. Danışma Birimi


 

Tarih : 25.08.2008
Soru :
Bir işyeri yapı kooperatifi var, bu kooferatif arsa alarak üyelerine işyeri yaptıracak. Alınan arsaların ödemeleri devam ediyor. Ancak, bir üye ekonomik sıkıntıdan dolayı üyelikten çıkmak istiyor. Bunun hissesini kooperatif kendi bünyesine almak istiyor. Bu mümkün mü? Eğer mümkün ise Kooperatif bu hisseyi kayıtlarına nasıl intikal ettirmeli? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

Cevap :
Sayın Erdal, Kooperatifler de kooperatif hisseleri üçüncü şahıslara devredilebilir, sözünü etmiş olduğunuz kooperatif ayrılan üyenin hissesini alamaz. Bilgilerinize rica olunur, İSMMMO Danışma Birimi.


 

Tarih : 04.08.2008
Soru :
selam, 458 üyeli bir kooperatif var fakat sadece 184 daire var kooperatifin dairelerinde oturanlar ve dışarda kalan üyeler bulunmalta. son yapılan genel kurulda dışarda kalan üyeler içerde oturan üyelerden dairelerin m2 ne göre kira ödemelerini talep etti ve oy çokluğu ile bu kabul edildi 1- kooperatif bu kira gelirinde stopaj ödiyecekmi 2- kooperatif kayıtlarında hangi hesap adı altında işlem yapmamız gerekiyor ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Cevap :
Sayın Gün, Kooperatiflerin sahibi bulundukları gayrimenkulleri Kiraya vermeleri halinde ;kiracının Gelir veya Kurumlar Vergisi Mükellefi olması halinde kiracılar % 20 Nispetinde Gelir Vergisi stopajı yapacaktır. Ancak,Kiracının Vergi Mükellefi olmaması halinde stopaj olmayacaktır.Kooperatif Kira geliri elde ettiği için Kurumlar Vergisi mükellefiyeti tesis ettirip, Kurumlar Vergisi ödeyecektir.Gelirler 600 hesapta takip edilir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma Birimi


 

İşlemi tamamlamaya çalışıyoruz. Lütfen bekleyiniz.
Uzun süre takılı kalırsa sayfayı yenileyebilirsiniz